Do sprzedaży okazały zamek o powierzchni 6 000 m2 z XVI wieku na działce o pow. 70 687 m2, w województwie dolnośląskim za cenę 2 300 000 zł. Budynek barokowo-neoklasycystyczny, położony na wzniesieniu, otoczony jest z trzech stron pozostałościami fosy i wałów. Trójskrzydłowe założenie zamkowe obejmuje dwa budynki mieszkalne połączone dachami czterospadowymi oraz trzeci budynek parterowy nakryty dachem dwuspadowym z naczółkami i wolimi oczami. Od strony południowo-wschodniej do pałacu przylega cylindryczna wieża zegarowa, wsparta przyporami.
Zamek wraz z parkiem i zabudowaniami gospodarczymi wpisany jest do rejestru zabytków.
Główne wejście obramowuje czterokolumnowy portyk. Od strony zachodniej zachował się portal z XVI w., o niderlandzkich motywach dekoracyjnych. Część wschodnia pałacu wzniesiona była w stylu późnorenesansowym. Pozostałe części mają charakter barokowy. Przebudowa XX-wieczna nadała części budowli charakter neoklasycystyczny. Powierzchnia użytkowa zamku oraz budynku folwarcznego to około 4000 m2. Nie dysponujemy inwentaryzacją budynków więc są to dane szacunkowe na podstawie pomiarów obrysu zewnętrznego budynków. Na przełomie lat 80 i 90 XX wieku doszło do generalnego remontu dachu. Zamek jest cennym zabytkiem sięgającym co najmniej XVI wieku i ten wiek był okresem jego najintensywniejszego rozwoju i świetności. Należy do renesansowych siedzib szlacheckich wznoszonych w ich rodowych posiadłościach wiejskich. Trzeba jednak przyznać, że renesansowy zamek w swoim historycznym rozwoju ulegał dalszym przekształceniom zmieniającym jego pierwotny charakter. W wieku XIX obiekt przekształcił się w romantyczny zamek z neośredniowieczną aranżacją wieży, zwieńczonej rodzajem wysokiej machikuły a wnętrzom nadano pałacowy charakter. Nazwa „zamek” (Schloss) w odniesieniu do omawianego obiektu utrwalona została w tradycji lokalnej o czym świadczą dawne pocztówki, używana była także w fachowej literaturze niemieckiej. Jest więc nazwą zwyczajową.
Zamek jest doskonale położony – znajduje się nad brzegiem rzeki Baryczy, na skrzyżowaniu lokalnych dróg, na południowy zachód od powiatowego miasta.
Zamek znajduje się w pobliżu drogi wiodącej z Góry, na skrzyżowaniu z lokalną drogą do Kietlowa i Goli Górowskiej, na terenie dawnej Niwy. Po drugiej stronie drogi, na północ od zamku, usytuowany jest kościół parafialny p.w. św. Michała Archanioła, o metryce średniowiecznej, związany z właścicielami posiadłości. W miejscowości znajdują się zabudowania gospodarcze w dwu częściach: budynki folwarku północnego, wzdłuż drogi, nieopodal kościoła oraz w bezpośrednim sąsiedztwie zamku tzw.: folwark południowy stanowiący jego najbliższe zaplecze. Układ zabudowy zamku wraz z dziedzińcem zawarty jest w prostokącie murów obwodowych, na które składają się: od wschodu korpus d. dworu wraz z dobudowanymi skrzydłami, tworzącymi całość na rzucie podkowy oraz zeszkarpowany mur zamykający wewnętrzny dziedziniec od zachodu.
Dookoła zamku znajdują się pozostałości dawnej fosy. Natomiast za fosą leży mały park krajobrazowy, ogrodzony częściowo murem z cegły.
Wjazd do zamku od pd. ? wschodu, ze skrzyżowania dróg, poprzez dziedziniec gospodarczy ograniczony od wschodu i południa skrzydłami zabudowy folwarcznej. Skrzydło wschodnie zabudowy gospodarczej złożone jest z piętrowego budynku mieszkalnego, a w jego przedłużeniu budynku inwentarskiego. Budynek ten na rzucie wydłużonego prostokąta podzielony jest w częściach bocznych, stropami odcinkowymi na dźwigarach, na wnętrza przyziemia z piecem grzewczym i kominem oraz poddasze. Część środkowa jednoprzestrzenna z otwartą konstrukcją dachu. Elewacje ceglane z wyodrębnionym gzymsem kordonowym. Otwory podkreślone odcinkowymi łękami. Do wnętrza wiodą 4 pary szerokich wrót( częściowo zamurowane), między nimi elewację ożywiają zdwojone otwory okienne i drzwiowe. Dach dwuspadowy kryty dachówką w złym stanie. Do omawianego budynku od południa dobudowany jest kolejny człon, także na rzucie prostokąta o nieco węższym boku, o podobnie rozczłonkowanej fasadzie ale ze śladami tynku. Obecnie bez dachu. Budynek stodoły zamyka dziedziniec od południa. Jest to obiekt murowany, tynkowany o trójdzielnym rzucie. Części boczne o charakterze sutereny dwunawowe, wsparte na filarach i rozpiętych łukach, nakryte sklepieniami odcinkowymi. Część środkowa nie podpiwniczona. Jednoprzestrzenne wnętrze z otwartym wiązaniem dachowym otwiera się parami wrót w obu elewacjach. Elewacje tynkowane, pokryte kolorem zbliżonym do koloru cegły z podziałami płycinowymi. Całość nakryta dachem dwuspadowym obecnie podbitym zniszczonym eternitem. Stodoła poprzedzona jest budyneczkiem wagi . Waga jest niewielkim budynkiem na rzucie prostokąta, jednoosiowym, otwartym, złożonym jedynie z dwu ścian frontowej i tylnej, wzmocnionych narożnymi filarkami. Dostęp do urządzenia wagowego z obu boków. Ściana frontowa z trójkątnym szczytem ozdobiona fryzem z kątowo ustawionych cegieł. Dach dwuspadowy ze szczytem, kryty dachówką w złym stanie. Budynek chlewni usytuowany jest w części południowo-zachodniej zespołu. Jest to budynek na rzucie wydłużonego prostokąta, jednokondygnacyjny, w części środkowej podwyższony i zwieńczony trójkątnym szczytem. Strop drewniany otynkowany, dachy dwuspadowe z wywietrznikami na kalenicy. W ryzalicie środkowym pomieszczenia pomocnicze, wnętrza chlewni po bokach jednoprzestrzenne. Elewacje z prostokątnymi otworami wejść, okien i odpływów nieczystości, tynkowane. Dysponujemy ekspertyzą, badaniami architektonicznymi oraz historycznymi. Zapraszamy na prezentację. Bezpłatnie pomagamy w uzyskaniu kredytu hipotecznego. ()
Niniejsza propozycja nie stanowi oferty handlowej w rozumieniu Kodeksu Cywilnego, lecz ma charakter informacyjny zalecamy jej weryfikację.
**oferta archiwalna**
You must be logged in to post a comment.