UNESCO to organizacja, której głównym zadaniem jest wspieranie współpracy międzynarodowej w zakresie kultury, sztuki i nauki. Na liście UNESCO znajduje się obecnie wiele wspaniałych nieruchomości, z czego wiele z nich pochodzi z Polski.
UNESCO to skrót od agnielskiego: United Nations Educational, Scientific and Cultural Organization. Z łaciny słowo „unesco” oznacza „jedność”. UNESCO jest specjalistyczną organizacją, do której jednych z zadań należy między innymi wspieranie współpracy międzynarodowej w kulturze, sztuce i nauce. UNESCO dba ponadto o respektowanie praw człowieka, bez względu na jego pochodzenie, kolor skóry, religię czy status społeczny.
Siedziba UNESCO mieści się w 7. dzielnicy Paryża.
Wiele wspaniałych nieruchomości trafia na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Jest to lista obiektów dziedzictwa kulturalnego i dziedzictwa naturalnego o „wyjątkowej powszechnej wartości” dla ludzkości, którą prowadzi jednostka wyspecjalizowana ONZ UNESCO.
Na listę tę trafiły również Polskie nieruchomości. Jakie? W chwili obecnej Polskie dziedzictwa zajmują czternaście pozycji na liście. Oto niektóre z nich.
Kopalnia Soli w Wieliczce została jako jedna z pierwszych wpisana na listę UNESCO. Trafiła ona na listę z 1978 roku. Jest to najstarsze, czynne przedsiębiorstwo na świecie. Kopalnia liczy w sumie 9 poziomów. Kopalnia zaczyna się na 64 a kończy na 327 metrze pod powierzchnią ziemi. Wydobycie soli odbywa się tutaj w sposób nieprzerwany. Kopalnia, poza swoją funkcją wydobywczą, pełni również rolę atrakcji turystycznej. Corocznie kopalnię odwiedza około miliona turystów. W kopalni znajduje się nie tylko złoże soli, ale także poczta, kino, restauracja a nawet korty tenisowe. Często na terenie kopalni odbywają się koncerty i spektakle teatralne.
Historyczne Centrum Warszawy zostało wpisane na listę UNESCO w 1980 roku. Znajdują się tutaj najcenniejsze zabytki stolicy, takie jak Kolumna Zygmunta, Zamek Królewski czy Katedra Św. Jana. W trakcie II wojny światowej nie oszczędzono tego obszaru miasta, większość wspaniałych, historycznych obiektów została zrównana z ziemią. Szacuje się, że ocalało zaledwie około 15 procent zabytków.
Zamek Krzyżacki w Malborku jest jednym z najbardziej charakterystycznych obiektów w Polsce. Zamek został doceniony przez UNESCO i trafił na listę światowego dziedzictwa kulturowego w 1997 roku. To wspaniały zamek znajdujący się na Pomorzu wykonany jest w całości z cegły. Budowa zamku została rozpoczęta w XIII wieku. Nieruchomość składa się w sumie z trzech części: Zamku Wysokiego, Zamku Średniego oraz Podzamcza.
Corocznie to szczególne miejsce w Malborku odwiedza około pół miliona turystów. W XVIII wieku zamek był przebudowywany, chociaż jak się okazuje, rozważano nawet jego rozbiórkę. Podczas II wojny światowej zniszczeniu uległa około połowa zabudowań. Odbudowa zamku trwa po dziś dzień.
Kalwaria Zebrzydowska trafiła na listę UNESCO w 1999 roku. Kalwaria jest położona pod Krakowem, turyści przyjeżdżają tutaj, aby zobaczyć wspaniałe, historyczne sanktuarium pasyjno-maryjne. Założycielem sanktuarium był Mikołaj Zebrzydowski, od którego nazwiska Kalwaria wzięła swoją nazwę. Przez wielu miejsce to nazywane jest „Polską Jerozolimą”. Corocznie pielgrzymują tędy pątnicy, którzy przemierzają trasę drogi krzyżowej.
W 2013 roku na listę UNESCO trafiły również drewniane cerkwie, znajdujące się w polskim i ukraińśkim regionie Karpat. Te wspaniałe świątynie reprezentują swoją architekturą tradycję Kościoła Wschodniego. Na liście UNESCO znalazło się w sumie 16 cerwki, z których 8 znajduje się na terytorium polski. Są to: cerkiew św. Paraskiewy w Radrużu, cerkiew Narodzenia Przenajświętszej Bogurodzicy w Chotyńcu, cerkiew św. Michała Archanioła w Smolniku, cerkiew św. Michała Archanioła w Turzańsku, cerkiew św. Jakuba Młodszego Apostoła w Powroźniku, cerkiew Opieki Bogurodzicy w Owczarach, cerkiew św. Paraskiewy w Kwiatoniu oraz cerkiew św. Michała Archanioła w Brunarach Wyżnych.
Magdalena Paluch
Ekskluzyw.pl
You must be logged in to post a comment.