Z każdym rokiem zwiększa się popyt na apartamenty w Polsce

Rate this post

Apartamenty na sprzedaż w Polsce przyciągają coraz większą liczbę kupujących. Polakom zależy na coraz większym komforcie i prestiżu. Dowodem na niesłabnący popyt jest stale rosnąca liczba luksusowych inwestycji mieszkaniowych. Dużym zainteresowaniem cieszą się inwestycje, do których wykończenia deweloper użył wysokiej klasy materiałów budowlanych.

Spis treści:
Kto inwestuje w zakup apartamentów?
Mieszkania luksusowe w Warszawie
Najbardziej prestiżowe nieruchomości premium
Najdroższy polski apartamentowiec
Apartamenty nie tylko w stolicy
Oferta WGN
Podsumowanie

Bogaci Polacy chętnie inwestują w apartamenty na sprzedaż

Rynek apartamentów na sprzedaż w Polsce ma się dobrze i jak pokazały ostatnie lata, nawet w czasach kryzysu finansowego cieszy się zainteresowaniem. Bogaci Polacy chętnie kupują luksusowe apartamenty i gotowi są zapłacić za nie bajońskie wręcz sumy. Rynek mieszkań „z wyższej półki” ma dużą szansę na rozwój i jest perspektywiczny.

Spośród czynników windujących cenę luksusowego apartamentu należy wymienić przede wszystkim lokalizację. Im bliżej centrum miast, szlaków turystycznych, plaż i morza, tym wartość nieruchomości jest wyższa.

Równie istotnym czynnikiem jest wysoki standard – wszak apartament ma obsługiwać swojego właściciela, zatem nierzadko deweloperzy oferują nowoczesne technologie i inteligentne rozwiązania oraz usługi concierge.

Nie mniej ważną sprawą są także punkty rozrywki, które odgrywają jedną z kluczowych ról w kurortach turystycznych.

Natomiast osoby poszukujące prestiżowego apartamentu w metropoliach oczekują od takiej nieruchomości zapewnienia prywatności i intymności, stąd też apartamenty zlokalizowane na ostatnich piętrach w wysokościowcach potrafią być zdecydowanie droższe od tych znajdujących się na niższych kondygnacjach.

zdjęcie pochodzi z oferty WGN: apartament na sprzedaż w Hiszpanii

Nieruchomości premium w stolicy oraz innych miastach w Polsce

Jak nietrudno się domyślić, najwięcej tego typu inwestycji, jak i najwyższe ceny, występują na rynku w Warszawie. Najdroższe mieszkania w najbardziej prestiżowych inwestycjach zlokalizowanych w sercu warszawskiego Śródmieścia potrafią osiągać zawrotne ceny kilkudziesięciu tys. zł za mkw. Niewiele tańsze apartamenty znajdziemy na Powiślu, który także szczyci się mianem ekskluzywnej lokalizacji w stolicy. W innych dzielnicach Warszawy oferowane są często pojedyncze luksusowe apartamenty, zlokalizowane zazwyczaj na ostatnich kondygnacjach luksusowe penthouse’y.

Ich ceny kilkukrotnie przebijają ceny pozostałych apartamentów oferowanych w tych budynkach.

Podobna specyfika charakteryzują się rynki luksusowych nieruchomości w Krakowie, Poznaniu i Wrocławiu. Rekordy biją tu nieruchomości zlokalizowane w ścisłej bliskości Rynków tych miast. Luksusowe apartamenty osiągają ceny 35 tys. zł/mkw.

Podobne ceny osiągają także prestiżowe mieszkania znajdujące się w znanych kurortach turystycznych i wypoczynkowych, np. w Zakopanem, Szklarskiej Porębie, Sopocie czy Półwyspie Helskim. Za ekskluzywną nieruchomość np. w Juracie trzeba zapłacić nawet 35 tys. zł/mkw.

Najbardziej luksusowe apartamenty na sprzedaż w Polsce: gdzie i za ile?

Nie miliony, a dziesiątki milionów złotych – tyle kosztują najdroższe apartamenty na sprzedaż w Polsce. Mimo pandemii rynek nieruchomości premium rośnie, a apartamenty w największych miastach osiągają rekordowe ceny.

Od kilku lat ceny mieszkań w Polsce wzrastają. W 2019 roku najdroższy apartament kosztował 17 mln zł – był to lokal mieszczący się w warszawskiej kamienicy przy ulicy Foksal 13/15. Cena za metr kwadratowy wyniosła wtedy 36 tys zł. W marcu ubiegłego roku wraz z wybuchem pandemii eksperci rynku mieszkaniowego wstrzymali oddech. Po chwilowym pogorszeniu sytuacji, ceny apartamentów ponownie drożeją. Dowodem jest kolejny rekord w historii polskiego rynku mieszkaniowego, jaki padł w ubiegłym roku – w czasie trudnym i niepewnym.

Najdroższy apartament w Polsce w 2020

Warszawa, apartamentowiec Złota 44 – to tutaj mieszczą się obecnie jedne z najdroższych mieszkań w kraju. W 2020 roku zakupiono najbardziej prestiżowy spośród wszystkich lokali, trzypiętrowy penthouse znajdujący się na ostatnich kondygnacjach warszawskiego drapacza chmur. Jak podaje biuro sprzedaży, lokal osiągnął najwyższą cenę pojedynczego apartamentu w historii polskiego rynku nieruchomości. Koszt mieszkania nie został publicznie ujawniony. Średnia cena za metr kw na Złotej 44 to około 30 tys zł, jednak w przypadku najbardziej luksusowych lokali kwoty te są znacznie wyższe, osiągając pułap nawet 46 tys za metr kw. Przy takim założeniu najdroższy apartament, mierzący 600 metrów kw kosztowałby blisko 30 mln zł.

Jak wygląda najdroższy apartament w Polsce? Jest wysoki na ponad 6 metrów i zajmuje aż trzy najwyższe piętra wieżowca. Na najniżej, 52. kondygnacji zaplanowano część dzienną, kolejny poziom przeznaczono z założenia na biuro. Na ostatnim, 54. piętrze, w szczytowej części ikonicznego już warszawskiego „żagla”, mieści się ultra-luksusowa sypialnia główna. Za olbrzymimi przeszkleniami rozpościera się zapierający dech w piersiach widok na Warszawę.

zdjęcie pochodzi z oferty WGN: apartament na sprzedaż w Ustroniu     

Ekskluzywne nieruchomości nie tylko w Warszawie

Miastem, w którym ceny apartamentów tylko nieznacznie ustępują tym warszawskim, jest Kraków. Bez wątpienia najdroższe rezydencje mieszczą się we wnętrzach zabytkowych kamienic Starego Miasta. Warto wspomnieć o wnętrzach Apartamentu Królewskiego w kompleksie Angel Wawel, czyli inwestycji powstałej w murach dawnego klasztoru sióstr koletek. Wysoki na 9 metrów salon rezydencji ozdabiają malowidła ścienne pędzla artysty międzywojnia, Jana Bukowskiego. Szacuje się, że cena krakowskiego penthouse’u to około 20 mln zł.

Pisząc o luksusowych rezydencjach, nie można nie wspomnieć o wrocławskim apartamentowcu Sky Tower. W tym najwyższym budynku w Polsce ceny mieszkań zaczynają się od 13 tys za metr kw.

Słono płaci się także nad morzem – do najdroższych dzielnic Gdańska należą Śródmieście oraz Wyspa Sobieszowska, która choć położona z dala od centrum, zapewnia spokój i bezpośrednie sąsiedztwo plaż. Ekskluzywne apartamenty mieszczą się także w innych nadmorskich miastach. Dwupoziomowy apartament w Sopocie znajdujący się w zabytkowym pałacu Panny Teltmer mierzy 700 metrów kw, a cena jego zakupu wynosiła 23 mln zł.

Apartamenty na sprzedaż w ofercie Grupy WGN

Grupa WGN posiada bogatą ofertę apartamentów na sprzedaż w Polsce. Poniżej przedstawiamy kilka z nich.

Osiedle Miodowa we Wrocławiu

Osiedle Miodowa to wyjątkowa inwestycja na mapie Wrocławia, zlokalizowana niedaleko parku krajobrazowego. Inwestycja mieści się w zachodniej części miasta, obok Leśnicy i lasu Ratyńskiego. Na osiedle składają się trzy budynki o kameralnym charakterze, które razem oferują 88 różnorodnie zaprojektowanych apartamentów. Luksusowe, 4-pokojowe mieszkania mają powierzchnię do 78 metrów kw.

Deweloper dokłada starań, aby inwestycja reprezentowała najwyższe standardy nowoczesnego budownictwa mieszkaniowego. To doskonale miejsce do życia dla osób, które cenią zarówno bliskość centrum dużego miasta, jak i prywatność i bliskość wspaniałych, rozległych terenów zielonych. Zalety inwestycji sprawiają, że jest to miejsce doskonałe do życia dla osób aktywnych sportowo, lubiących życie w zgodzie z naturą oraz dla rodzin, którym zależy na codziennym obcowaniu z przyrodą.

Klonova Park w Olecku

Klonova Park to wyjątkowe miejsce na mapie Olecka. W sercu Mazur Garbatych czeka miejsce, które może stać się prywatnym rajem na ziemi. Stylowy, 3-piętrowy budynek wielorodzinny składa się z 4 segmentów, w których znajduje się łącznie 61 mieszkań 2-, 3- i 4-pokojowych o pow. od 33,1 m2 do nawet 80 m2. Wnętrza są przestronne, ustawne, doskonale nasłonecznione, a układ lokalu można łatwo zmienić, aby dopasować go do indywidualnych potrzeb. Każde mieszkanie posiada własny taras (bardziej przestronny dla ostatniej kondygnacji) albo ogródek (na parterze) oraz komórkę lokatorską.

Inwestycja Klonova Park w Olecku jest urzeczywistnieniem idei tworzenia eleganckich i nowoczesnych mieszkań z poszanowaniem tradycji i dobroczynnego wpływu natury na człowieka.

Lokalizacja z dala od zgiełku miasta, a jednocześnie blisko centrum i wszelkich, potrzebnych na co dzień udogodnień, tworzy wymarzoną przestrzeń do życia. Nieopodal znajdują się korty tenisowe, stadion piłkarski z tartanową bieżnią, boiska do siatkówki plażowej, trasa przyrodnicza Wiewiórcza Ścieżka oraz wiele innych atrakcji i udogodnień dla miłośników aktywnego stylu życia. W najbliższej okolicy zlokalizowane są również szkoły, przedszkola, placówki medyczne, sklepy czy lokale gastronomiczne. Mieszkając w Klonova Park, przez cały rok korzystasz z uroku Mazur w miejskim stylu.

zdjęcie pochodzi z oferty WGN: apartament na sprzedaż w Gdańsku

Cena: 328 350

Apartament w Ustroniu

Biuro WGN w Ustroniu jest wyłącznym agentem sprzedaży apartamentów w kameralnej części miasta. Inwestycję deweloperską stanowią trzy komfortowe budynki wolnostojące, w których znajdują się tylko po dwa apartamenty. Budynki zlokalizowane są korzystnie do stron świata, z widokiem na szczyt Równicy, w ramach Krajobrazowego Parku Beskidzkiego.

Osiedle jest ogrodzone, z miejscami postojowymi na jego terenie, przesuwną bramą wjazdową i oświetleniem.

Osiedle składa się z 6 apartamentów z ogródkami lub balkonami, z niezależnymi wejściami, zlokalizowanych w 3 wolnostojących budynkach.

Ustroń to miejscowość o charakterze uzdrowiskowym, znajdująca się na północnych stokach Beskidu Śląskiego, u wylotu doliny Wisły. Miejscowość stanowi dogodną bazę wypadową dla turystów pieszych, rowerowych i narciarzy z uwagi na bliskość gór Równicy, Czantorii, Orłowej.

Cena: 1 470 000 zł

Riverview w Gdańsku

W bazie ofert biura WGN w Gdańsku znajduje się piękny apartament w wyjątkowej inwestycji Riverview – kameralnej oazy spokoju i zieleni tuż obok Starówki Gdańska, starannie zaprojektowanej przez architekta Michaela Lees’a.

Apartament wykończony jest w wysokim standardzie, pięknie zaprojektowany w kolorystyce bieli, szarości z dodatkiem mięty. Dwa duże okna w salonie dają poczucie przestrzeni i dużo światła. Duży narożny balkon z ekspozycją południowo-zachodnią pozwala cieszyć kawą w słońcu, bez sąsiadów vis a vis (w budynku obok znajdują się jedynie lokale usługowe), a z jego kresu możemy zobaczyć odnogę Motławy.

Riverview to zielona oaza w centrum miasta – posadzono tu 84 drzewa, 6 tysięcy krzewów oraz ponad 13 tysięcy pięknie kwitnących bylin, wśród nich mamy plac zabaw i siłownię na świeżym powietrzu. Bujna zieleń rosnąca pomiędzy budynkami i na dziedzińcu osiedla tworzy korzystny mikroklimat, wchodząc na teren Riverwiev przenosimy się do innego świata ? to najbardziej wyjątkowa spośród inwestycji w centrum Gdańska.

Cena: 690 000 zł

h3 Beach Avenue w Hiszpanii

W bazie ofert WGN znajdują się również atrakcyjne apartamenty w Hiszpanii. Nowoczesne osiedle Beach Avenue, położone w miejscowości Arenales del Sol, blisko Alicante, składa się z 30 luksusowych rezydencji w dwóch blokach mieszkalnych.

Każdy apartament wyposażony jest w klimatyzację i drzwi antywłamaniowe.

Na osiedlu znajduje się również wspólny basen, piękne ogrody oraz prywatny parking. Odległość do plaży wynosi 600 m.

Cena: 1 273 500

Apartamenty na sprzedaż – podsumowanie

Na podstawie powyższych przykładów widać, jakich apartamentów na sprzedaż poszukuje wielu Polaków. Liczy się szybki dostęp do centrum miasta, komfort mieszkania, wysokiej klasy materiały wykończeniowe użyte podczas budowy, a także dostęp do terenów zielonych, zapewniających poczucie prywatności i dających możliwość obcowania z naturą.

Pandemia wirusa COVID-19 w Polsce i konsekwencje, jakie ze sobą przyniosła, wpłynęła nie tylko na krajowe rynki. Zmieniły się także kryteria, jakie kupujący mieszkania biorą pod uwagę w trakcie poszukiwań idealnego M. W okresie lockdownu Polacy zostali wystawieni na ciężką próbę. Wszyscy zostali zamknięci w swoich mieszkaniach i domach, bez możliwości swobodnego i beztroskiego wychodzenia na zewnątrz. W tym właśnie momencie wiele osób doceniło posiadanie własnego ogródka czy choćby przestronnego balkonu.

Preferencje zakupowe szybko uległy zmianom. Osoby, które obecnie poszukują mieszkania na sprzedaż, znacznie częściej pytają o wspomniane wcześniej ogródki, balkony i loggie. Coraz więcej kupujących docenia również bliskość terenów zielonych oraz rekreacyjnych, które dają możliwość spędzania czasu poza czterema ścianami. Ponadto kupujący chętniej wybierają mieszkania na sprzedaż usytuowane w bloku o niskiej, bardziej kameralnej zabudowie. Oczywiście bez zmian pozostaje kwestia parkingu, na którego obecność kupujący bardzo zwracają uwagę. Dostęp do podziemnego miejsca parkingowego to dodatkowa wartość dodana.