Nieruchomości, jakimi są pałace na sprzedaż, posiadają ogromny, drzemiący w nich potencjał inwestycyjny. Okazałe, charakterystyczne budowle rozsiane są po mapie całego kraju. Odrestaurowane obiekty służą doskonale jako nieruchomości komercyjne i przynoszą stałe zyski swoim właścicielom. Dlaczego więc inwestorów, którzy chcieliby nabyć taką nieruchomość i tchnąć w nią drugie życie, nie ma więcej? Powód jest całkiem prosty – nabycie takiego obiektu niesie ze sobą wysokie ryzyko inwestycyjne.
Pałace na sprzedaż dobre pod inwestycję komercyjną
Zainteresowanie wśród inwestorów pałacami na sprzedaż jest wciąż zauważalne. Zdają sobie oni sprawę z tego, jak ogromny potencjał inwestycyjny kryje się w tego typu obiektach. Ich duża kubatura i liczba komnat sprawia, że doskonale nadają się w obecnych czasach pod inwestycję komercyjną. Sprawdzą się zarówno jako odnowiony obiekt do odpłatnego zwiedzania, jak również jako na przykład luksusowy hotel.
Zapomniane obiekty zasługują na drugą szansę
Często historyczne nieruchomości popadają w ruinę, zupełnie zapomniane. Tymczasem, gdyby dać im drugą szansę, mogłyby przynosić inwestorom spore przychody. Dlaczego więc nieruchomości tego rodzaju nie znajdują szybko nabywców? Powód jest prosty. Koszty związane z renowacją starych nieruchomości potrafią być bardzo wysokie. Większość inwestorów woli nie podejmować tak dużego ryzyka. Są oni bowiem świadomi, że jeśli źle wykalkulują koszty renowacji obiektu, lub wynikną nieprzewidziane naprawy, które nie tylko zwiększą koszty inwestycji, ale również wydłużą ją w czasie, sytuacja może okazać się bardzo niekorzystna.
Pałace na sprzedaż niosą ze sobą duże ryzyko inwestycyjne
Inwestor, który zainteresuje się pałacem na sprzedaż, powinien zdawać sobie sprawę z czym wiąże się tego rodzaju inwestycja. Przede wszystkim należy wciąż pod uwagę liczne remonty i naprawy. Są to stare budynki, które czasy świetności mają już dawno za sobą, więc z pewnością nie skończy się na kosmetycznej modernizacji. Warto również mieć na uwadze, że często w przypadku pałaców na sprzedaż brakuje pełnej dokumentacji technicznej. Czasami więc inwestor może kupić kota w worku, o nie do końca znanej historii i stanie technicznym. Na odnowienie tego rodzaju obiektu należy poświęcić bardzo dużo czasu i pieniędzy. Nieoceniona będzie również wiedza inwestora oraz zatrudnionych przez niego podwykonawców.
Plusy i minusy inwestycji
Historycznej nieruchomości posiadają wiele cennych zalet, które wyróżniają je na tle nowoczesnych budynków. Przede wszystkich budynki te posiadają niepowtarzalny klimat. Ich duża powierzchnia sprawia, że – po odrestaurowaniu – automatycznie stają się wizytówką regionu. Dzięki dużej powierzchni i liczbie pomieszczeń, inwestor ma szerokie pole do popisu, jeśli chodzi o adaptację i nadanie nowej funkcji. Oczywiście nad pałacami czuwa często konserwator zabytków, więc konieczna jest współpraca z nim. Efektem może być wspaniale odrestaurowany obiekt, który będzie zachwycał i przyciągał gości. Z pewnością będzie on wyróżniał się na regionalnym rynku, co samo w sobie zapewni inwestorowi reklamę nieruchomości.
Oczywiście tego typu budynkom nie brakuje wad. Wspomniane wcześniej duże koszty modernizacji i napraw, konieczność współpracy z konserwatorem zabytków i stosowania się do jego wytycznych czy brak odpowiedniej wiedzy samego inwestora przy tego typu dużych projektach – wszystko to może zaszkodzić harmonogramowi prac i oddaniu obiektu do użytku. Nie należy też zapominać o tym, że inwestor musi posiadać odpowiednie zaplecze finansowe, aby realizacja inwestycji była możliwa.
Konserwator zabytków na straży historycznych obiektów
Kim dokładnie jest konserwator zabytków, który czuwa nad nieruchomościami? W ogólnej definicji konserwator zabytków jest osobą, która ma dbać o zabytki i podejmować działania, które będą zapobiegać ich dalszemu niszczeniu. Konserwator ma usuwać przyczyny a także efekty uszkodzeń nieruchomości, jakie powstały na przestrzeni lat. Często specjaliści Ci pracują w wojewódzkich urzędach ochrony zabytków.
Niekiedy współpraca pomiędzy konserwatorem zabytków a inwestorem nie jest łatwa, jednak jej efektem może być wspaniale odnowiony historyczny obiekt.
Pałace na sprzedaż w ofercie WGN
W ofercie biur nieruchomości WGN znajdują się pałace na sprzedaż godne uwagi. Czego może się spodziewać inwestor i ile musi zapłacić za nieruchomość? Poniżej prezentujemy przykładowe oferty. WGN Leszno jest wyłącznym agentem sprzedaży zespołu pałacowo-parkowego, który położony jest niedaleko Poznania. Budynek o powierzchni 2 tysięcy metrów kwadratowych posadowiony jest na działce o powierzchni 45 tysięcy metrów kwadratowych. Jest to pałac barokowy, który powstał i był modernizowany w latach 1698 – 1739. Obecnie obiekt wymaga niewielkiego remontu. To doskonałe miejsce na adaptację pod centrum konferencyjne, dom opieki czy ośrodek medyczny. Budynek okala park o powierzchni 4,13 ha, który powstał w pierwszej połowie XVIII wieku.
Cena ofertowa nieruchomości wynosi 3 000 000 złotych, co daje 1500 złotych za metr kwadratowy.
Innym przykładem jest pałac na sprzedaż, którego wyłącznym agentem sprzedaży jest WGN Wrocław Commercial. Jest to zespół pałacowo-parkowy o powierzchni 1800 metrów kwadratowych. Budynek mieści się na działce o powierzchni 2,6 ha, z zachowanym drzewostanem. Nieruchomość zlokalizowana jest w Stradomii Wierzchniej, na terenie gminy Syców. Nieruchomość wpisana jest do rejestru zabytków.
Budynek powstał w 1945, do połowy XX wieku prezentował się w bardzo dobrym stanie, jednak w 1999 roku obiekt został zniszczony w wyniku pożaru. W efekcie zachowały się jedynie elementy wyjątkowych wcześniejszych dekoracji sztukatorskich.
Cena ofertowa nieruchomości wynosi 500 000 złotych, co daje 278 złotych za metr kwadratowy.
Czy stare nieruchomości poradzą sobie na rynku?
Czas jest dla historycznych obiektów nieubłagany. Cały czas popadają one w ruinę, przez nieruchomości nadających się do remontu wciąż ubywa z rynku. Te pałace na sprzedaż, które dostały drugą szansę, często przynoszą swoim właścicielom oczekiwane zyski.
Inwestorzy, którzy dopiero planują tego rodzaju inwestycję, poszukują obiektu pod wybrany przez siebie rodzaj biznesu. Część poszukuje budynków, które sprawdzą się jako sala weselna czy obiekt konferencyjny. Jeszcze innym zależy na budynkach, które można zaadaptować pod apartamentowiec lub hotel. Historyczne obiekty sprawdzą się także doskonale jako klimatyczne biurowce czy siedziby przedsiębiorstw. Nie należy też zapominać o turystyce – przychody inwestor może czerpać także z umożliwienia zwiedzania nieruchomości.
Jak widać, możliwości adaptacyjnych jest wiele. To, jaki charakter zyska obiekt, zależy w dużej mierze od jego możliwości adaptacyjnych oraz pomysłu inwestora. Oczywiście pomysł ten będzie najczęściej realizowany pod czujnym okiem konserwatora zabytków. Efektem takiej współpracy może być wspaniale odrestaurowana nieruchomość o nowym, komercyjnym charakterze.
Magdalena Łozowicka / Redaktor naczelna Komercja24
You must be logged in to post a comment.