Zabytkowe obiekty pałacowe i rezydencjalne największe zainteresowanie wśród inwestorów wzbudzały w latach 90-tych ubiegłego wieku. Wówczas ich ceny stanowiły atrakcyjną inwestycję, pomimo niezbędnych dużych nakładów na remonty i modernizacje.
Często pałace, dwory, zamki po wykonaniu podstawowych prac zabezpieczających przed dalszą dewastacją, były ponownie wystawiane do sprzedaży, ale już za wyższe ceny.
Ponowna fala wzmożonego zainteresowania pałacami, dworami i zamkami przypadła na okres aktywnego rynku po wejściu Polski do UE, czyli na lata 2004 – 2006. Z kolei rok 2007, kiedy przyznano Polsce organizację mistrzostw EURO 2012, ukierunkował inwestorów na obiekty, które nadawałyby się zwłaszcza na hotele, pensjonaty w okolicach miast-gospodarzy.
Łatwiej znaleźć jest inwestorów na lokalizacje w pobliżu dużych ośrodków miejskich, niedaleko od głównych tras komunikacyjnych oraz w rejonach atrakcyjnych turystycznie – w uzdrowiskach i miejscowościach wypoczynkowych. Takie nieruchomości kupowane są z przeznaczeniem na hotele z centrum konferencyjnym, hospicja, prywatne ośrodki lecznictwa zamkniętego lub pensjonaty. Po renowacji i modernizacji gościom oferowany jest bogaty program usług na najwyższym poziomie: komfortowe pokoje, wyśmienita kuchnia, SPA, zaplecze konferencyjne dla biznesu lub usługi medyczne, a w przypadku lokalizacji w pobliżu dużych miast – także kluby golfowe.
W ostatnich latach inwestorzy interesują się też obiektami zlokalizowanymi w centralnej Polsce, z przeznaczeniem na ośrodki wypoczynkowo – konferencyjne ze SPA. Ważna jest w tym przypadku duża kubatura zapewniająca możliwość przyjęcia 120 – 150 osób oraz wyposażenia w nowoczesną salę konferencyjną na minimum 120 osób. Znamienne jest, że lokalizacja nie ma już tak dużego znaczenia jak w przypadku innych nieruchomości. Inwestorzy wychodzą z założenia, że zabytkowy hotel, oferujący bogaty program usług na najwyższym poziomie, dzięki dobremu marketingowi będzie przyciągał gości zarówno z Polski, jak i z zagranicy.
Jeżeli obiekt jest nieco mniejszy i przeznaczony jedynie do wypoczynku turystów, powinien bezwzględnie oferować minimum 50 miejsc noclegowych oraz jakieś atrakcyjne formy spędzania czasu, np. basen, SPA, jazdę konną, turystykę rowerową, tor krosowy, itp.
Małe dwory przeznaczane są głównie na cele mieszkaniowe, chyba, że znajdują się blisko granic dużego miasta – wówczas mogą być siedzibą firmy, zwłaszcza, gdy jest możliwość wybudowania lub adaptowania w sąsiedztwie budynku uzupełniającego, np. na nieuciążliwą produkcję.
Przeszkodą dla inwestorów w zakupie pałaców, dworów, zamków może być konieczność podporządkowania się zaleceniom konserwatora zabytków, ale osoby nastawione na zakup zabytku zdają sobie z tego sprawę – są to najczęściej pasjonaci starej architektury.
You must be logged in to post a comment.