Do sprzedaży zabytkowy pałac o powierzchni 1696,10 m2 z 1845 roku posadowiona na działce o powierzchni 50 000 m2, w województwie opolskim za cenę 1 400 000 zł. Pałac przebudowany w 1914 roku. Pałac łączy w sobie elementy neorenesansowe i neoklasycystyczne. Pałac został wzniesiony na planie prostokąta, jako częściowo podpiwniczony i dwukondygnacjowy budynek. Nakryty jest wysokim dachem czterospadowym. Fasadę zdobi centralnie umieszczona okrągła wieża, w której mieści się główne wejście, zaakcentowane neorenesansowym portalem z kartuszem herbowym.
Skrzydła pałacu posiadają w partii pierwszego piętra arkadowe krużganki z kolumnami korynckimi. Skrzydła zakończone są dwoma ryzalitami zwieńczonymi neorenesansowymi szczytami. Elewacja ogrodowa zdobiona jest analogicznymi ryzalitami. Na wschodniej elewacji umieszczono arkadową loggię nad którą mieści się taras. Od zachodu do pałacu przytyka okrągła wieża.
Elewacje pałacu zachowały okna w ozdobnych opaskach i boniowanie wieży. Układ wnętrz pozostał dwutraktowy z centralnie umieszczonym holem, w którym znajdują się dwa neorenesansowe kominki. W części pomieszczeń przetrwały boazerie i oryginalna posadzka z jasnego marmuru. Pałac od strony południowej ogrodzona jest ozdobnym kutym płotem, część parkowa siatką. Teren jest uzbrojony w energie elektryczną ,wodociągi wiejskie,odprowadzanie ścieków, ogrzewane co własne. Droga wewnętrzna jest z kostki granitowej dojazd drogą asfaltową.
Jednym z niewątpliwych atutów pałacu jest park krajobrazowy z początku XX wieku o powierzchni 3,30 ha. W parku znajdują się unikalne okazy dębów szypułkowych i buków zwyczajnych (w sumie 595 drzew). Jest tu także polana i 2 stawy. Park przeznaczony jest jako teren rekreacyjno-wypoczynkowy. Zachowały się zabudowania gospodarcze z XIX w. skupione wokół dwóch dziedzińców. Jest to m.in dawna rządcówka, spichlerz oraz gorzelnia.
Roszkowice po raz pierwszy pojawiły się w zapisach w 1231 r. Początkowo należały do Wieńczysława – biskupa wrocławskiego, ale już w 1414 r. właścicielem był Bernhard Kewtchnicz. Od 1530 majątek należał do rodziny von Frankenberg, która zarządzała wsią do XVIII w. Neoklasycystyczny pałac powstał w 1845 r., najprawdopodobniej na polecenie Fryderyka Hansa von Cramon – Taubadel. W 1914 r. został rozbudowany w stylu eklektycznym przez hrabiego Bertrama von Cramon – Taubadel. W rękach jego rodziny majątek pozostał aż do II wojny światowej. Po 1945 r. pałac wraz z resztą posiadłości został upaństwowiony i przekazany w zarząd Państwowemu Przedsiębiorstwu Rolnemu. W budynku umieszczono biura PGR-u oraz mieszkania pracowników. Pałac po raz kolejny przebudowano po zniszczeniach jakich dokonał pożar w 1954 r. Po upadku państwowego gospodarstwa jego majątek przejęła ANRSP. W 1998 r. pałac nabył prywatny inwestor. Zapraszamy do oglądania Oferta na wyłączność. (139-1909)
Niniejsza oferta ma charakter informacyjny, może podlegać aktualizacji i nie stanowi oferty handlowej w rozumieniu przepisów Kodeksu Cywilnego. Bezpieczeństwo transakcji gwarantuje licencjonowany pośrednik (licencja nr 3720). Niniejsza propozycja nie stanowi oferty handlowej w rozumieniu Kodeksu Cywilnego, lecz ma charakter informacyjny zalecamy jej weryfikację.
**oferta archiwalna**
You must be logged in to post a comment.