Do sprzedaży pałac z 1593 roku o powierzchni 3 500 m2 posadowiony na działce 32 121 m2, w województwie dolnośląskim za cenę 3 500 000 zł. Pałac usytuowany przy trasie Zgorzelec – Zielona Góra. Budynki tworzą zabudowę folwarczną. Pałac jest lekko cofnięty z zabudowy tworząc strefę reprezentacyjną z ogrodem na zapleczu. Ogród w formie kamiennych tarasów obficie porośnięty bluszczem ze starodrzewem. Drogi wewnętrzne wykonane z kostki granitowej. Na wjeździe brama wjazdowa spinająca zabudowania. Północno-wschodnią granicę działki tworzy murowane z granitu koryto rzeki.
W skład kompleksu pałacu wchodzi:
• Oficyna mieszkalna 1-piętrowa (250 m2, kubatura 1353 m3, przeznaczenie: mieszkalne, stan: dobry)
– 4 mieszkania
– klatka schodowa
– kotłownia
– strych
• Oficyna mieszkalna 2-piętrowa (okolicach 400 m2. przeznaczenie: mieszkalne, stan: dobry)
– 8 mieszkań
– klatka schodowa
• Budynek gospodarczy (641,70 m2,kubatura 3696 m3, stan: dobry)
• Budynek gospodarczy (okolicach 750,00 m2, stan: bardzo dobry)
• Stajnia / Wozownia (641,70 m2, kubatura 3696 m3, stan: w trakcie remontu)
• Pałac renesansowy (1 700 m2, kubatura 6 200 m3, przeznaczenie: siedziba właściciela, usługi hotelarsko-gastronomiczne, centrum konferencyjne, Stan: dobry (remont na ukończeniu))
Obecnie budynek prezentuje formę barokową z zachowanymi elementami renesansu – profilowane opaski okienne. Ściany murowane z cegły i niewielkiej ilości kamienia. Obramowanie okien i portale drzwi wykonane z piaskowca. Zabudowa w rzucie litery L, i sąsiadująca z nim oficyna mieszkalna tworzą niewielkie prostokątne podwórko z kolistą fontanną pośrodku. Dziedziniec wyłożony granitową kostką brukową.
Dostępna chronologiczna historia właścicieli od H. von Radeberg, Caspar Christopher von Kottwitz, Kaspar II von Furstenau, rodzinę Nostitz do Johannesa Droeschera. W pałacu lasowskim nie zabrakło znanych osobistości. W sierpniu 1759 przez 6 tygodni miał tu swą kwaterę feldmarszałek cesarski Leopold von Daun, który dwa lata wcześniej pobił pod Kolinem ?króla w Prusiech? Fryderyka II Hohenzollerna. W 1760 przebywał tu również sam Fryderyk II. Przebywał tu również Jakub Bohme mistyk i teozof.
Ciekawostką dotyczącą pałacu jest fakt, że w 1945 roku, czyli pod koniec II wojny światowej konserwator zabytków III Rzeszy wyznaczył pałac do ukrycia skarbów Ministerstwa Kultury z Berlina, ale do dzisiaj nie znane są jego losy.
Informacje dotyczące nieruchomości zostały sporządzone na podstawie oświadczeń i nie są ofertą w rozumieniu przepisów prawa, mają charakter wyłącznie informacyjny i mogą podlegać aktualizacji, zalecamy ich osobistą weryfikację. Wszystkie teksty, rysunki, zdjęcia oraz wszystkie inne informacje opublikowane na niniejszych stronach podlegają prawom autorskim. Wszelkie kopiowanie, dystrybucja, elektroniczne przetwarzanie oraz przesyłanie zawartości bez zezwolenia zabronione. Wszelkie prawa zastrzeżone. (010-1041)
Niniejsza propozycja nie stanowi oferty handlowej w rozumieniu Kodeksu Cywilnego, lecz ma charakter informacyjny zalecamy jej weryfikację.
**oferta archiwalna**
You must be logged in to post a comment.