Najlepsze architektoniczne nieruchomości mieszkaniowe- przegląd

Projekt czterech luksusowych domów jednorodzinnych, które wyróżniają się zarówno kształtem jak i detalami został zaprojektowany przez Karine Wiciak z Wamhouse Studio. Seria projektów przypomina raczej projekty loga dla luksusowych marek. Obiekty to luksusowe domy, które zachwycają niebanalną formą oraz interesującym rozplanowaniem przestrzeni. „Trihouse” to pierwszy projekt, na który składają się trzy umieszczone pod kątem pasy, rozdzielone przeszkleniami. Dom podzielony na cztery piętra ma powierzchnie 560 mkw. kolejny projekt to „Crosshouse”, którego wyróżniającym się elementem jest przeszklona fasada, która przypomina krzyż. W przypadku tego projektu powstał dwupoziomowy dom o powierzchni 245 mkw z dużą antresolą. Trzecia propozycja to obiekt o kształcie rombu z dużymi panoramicznymi przeszkleniami na większości fasady. Ostatnia koncepcja to bryła o kształcie piramidy, w której powstał dom o powierzchni 320 mkw.

 

 

Downtown One to wieżowiec zaprojektowany przez słynne holenderskie studio MVRDV, który powstanie w Tiranie i stanie się najwyższym budynkiem mieszkalnym w Albanii. Budynek o wielofunkcyjnym charakterze będzie się składał z pięciokondygnacyjnego parkingu, czterech pięter lokali usługowych oraz 11 kondygnacji powierzchni biurowych. Na dwóch (16. i 17.) powstanie wspólna przestrzeń dla mieszkańców i gości (centrum fitness i spa, sale konferencyjne, bar, restauracja i strefa dla dzieci). Bryła budynku będzie się składała z modułów obsadzonych roślinnością. W ramach ciekawostki, należy wspomnieć, że każdy z elementów (modułów) stanie się symbolem jednego albańskiego miasta. Uzupełnieniem bryły będą wystające okna wykuszowe, które zapewnią także lepsze doświetlenie pomieszczeń oraz spektakularny panoramiczny widok na miasto i góry. Z zapewnień inwestora wynika, że budynek zostanie oddany do użytku w 2024 roku i będzie się ubiegał o certyfikat LEED.

 

 

Luksusowa rezydencja, która powstała na przedmieściach Melbourne została zaprojektowana, przez australijskie biuro projektowe Ola Studio. Odważny projekt luksusowej rezydencji został opracowany dla młodego małżeństwa, które oczekiwało, żeby ich dom był nowoczesny a jednocześnie charakterystyczny i niebanalny. Powstały obiekt, wyróżnia się czarną fasadą, natomiast w proporcjach nie obiega od standardów panujących na australijskich przedmieściach. Fasada, która jest najmocniejszym elementem projektu powstała z pionowo ułożonych paneli, dzięki czemu willa jest odgrodzona od otoczenia ale nie od naturalnego światła.

 

 

Aula Modula to wielofunkcyjny budynek zaprojektowany przez francuską pracownie Studio BELEM. Projekt powstał w oparciu o doświadczenia związane z pandemią COVID-19. Dlatego też jego głównym założeniem była elastyczność w aranżacji i swoboda w zmianie jego funkcji. Cała konstrukcja składa się z jednakowych elementów, w których rozmieszczono poszczególne strefy odpowiadające funkcjom. Głównym założeniem architektów było, aby w jednym budynku stworzyć przestrzenie odpowiadające rozmaitym funkcją. W jednym budynku zostały wydzielone przestrzenie publiczne, handlowe, usługowe i mieszkania dostosowane do pracy z domu.

 

 

Współcześnie coraz większą rolę we wszelkich projektach odgrywa roślinność i tereny zielone. Przykładem jest projekt nowoczesnego, jednorodzinnego domu zaprojektowanego przez koreańską pracownię- Iroje Kimhyoman. Flying House to dom powstały na obrzeżach Seulu, w którym bardzo ważne miejsce zajmuje ogród. Cały projekt wyróżnia się także nietypowymi rozwiązaniami architektonicznymi. Najbardziej charakterystycznym jest powyginany dach wyglądający jak balon uniesiony przez podmuch wiatru. Bryła budynku przypominająca rozerwaną kostkę również zaskakuje. Dom jest otoczony grubymi ścianami z kilkoma szczelinami przez które można przejść do dużego ogrodu. Całość utrzymana jest w bieli, która podkreśla fantazyjne kształty i nowoczesność obiektu. Oprócz tradycyjnej zieleni na poziomie ulicy powstały też zielone ścieżki po bokach, które prowadzą na taras widokowy na dachu.

 

 

Brutalistyczny, betonowy dom jednorodzinny został za projektowany przez Adama Spychała. Obiekt o powierzchni 200 mkw powstał w nietypowym miejscy, tuż przy wąskiej drodze wśród lasów Podkarpacia. „To właśnie podróż samochodem przez ten krajobraz sprowokowała mnie do formalnego eksperymentu. Wyraz architektoniczny koncepcyjnego projektu domu jednorodzinnego zdefiniowany został głównie przez stylistykę brutalizmu, która jest dla mnie niekończącym się źródłem fascynacji i inspiracji”– wyjaśnia Adam Spychała. Trzy kondygnacyjny dom został podzielony ze względu na na funkcje. Co ciekawe, aby nieco zmniejszyć budynek część parteru została ukryta pod ziemią. Elementami kształtującymi bryłę są dwa balkony, wystające z pochyłych ścian elewacji północnej i południowej budynku. Dzięki takiemu rozwiązaniu budynek zyskał dynamiczną formę.

 

 

TERA to projekt opracowany przez start up AI SpaceFactory, który powstał z myślą o osiedleniu na Marsie. Ekologiczny projekt został wykonany z drewna. Szkielet przykryty powłoką wydrukowaną w technologii 3D. Co ciekawe, wszystkie elementy z których wykonano obiekt można poddać procesowi recyklingu. Ze względu na wyjątkowy charakter inwestycji, w ramach testów projekt zostanie zrealizowany w lesie niedaleko rzeki Hudson i zostanie udostępniony turystom.

 

 

Biuro architektoniczne Marchi Architects opracowała bardzo nietypowy projekt domu jednorodzinnego. WoodHouse 2.0 to okrągły budynek, na dachu którego znajduje się parking. Koncepcja architektoniczna została zrealizowana na malowniczej działce wśród młodych dębów, na wyspie Long Island. Dach na okrągłej bryle delikatnie się obniża tworząc tym samym spiralne rondo, po którym może jeździć samochód. Bardzo ciekawym rozwiązaniem są okrągłe świetliki, które nie tylko doświetlają wnętrze ale także umożliwiają wejście z domu bezpośrednio na dach. Kolejnym nietypowym rozwiązaniem są wewnętrzne ściany, które stanowią panoramiczne okna, dzięki czemu naturalny krajobraz niejako wchodzi do wnętrza.

 

 

Osiedle składające się pięciu domów jednorodzinnych zostało zaprojektowane w pracowni  Autograf Studio Marcin Galas i Tomasz Smuga. Na wygląd obiektów znaczny wpływ miała lokalizacja, projekt został zrealizowany na działce w sąsiedztwie Jaskini Mamutowej. Domy V.W.X.Y.Z charakteryzują się także nietypowymi rozwiązaniami przestrzennymi i konstrukcyjnymi. Każda z brył jest zwieńczona „żaglem”, który zamiast zbierać wiatr łapie promienie słoneczne, dzięki czemu wnętrza są odpowiednio doświetlone. Podstawą żagli są prostopadłościany znajdujące się na słupach. Domy są zawieszone nad ziemią, od północnej strony wtopione w podłoże a od północnej otwarte na krajobraz. Wszystkie obiekty są zróżnicowane pod względem wielkości, wysokości oraz widoku.

 

 

Kolejnym przykładem nieruchomości, której ostateczny kształt wpływa otoczenie jest Dom w Bieszczadach. Kryty cortenem budynek o powierzchni 352,58 m² został mocno osadzony w krajobrazie a jego duże, panoramiczne okna kadrują widok na Otryt. Mieszkańcom zależało na poczuci prywatności i odgrodzeniu się od sąsiadów. Dlatego też bryła została nie jako wpuszczona w ziemie a pokryty trawą dach potęguje ten efekt. Warto zaznaczyć, że elewacje pokryto rdzawą powłoką, która z biegiem czasu zmieni swój kolor. Na dom składa się na strefa prywatna z gabinetem i zapleczem rekreacyjno-wypoczynkowym oraz spa ze skrzydłem gościnnym mieszczącym kilka pokoi.

 

 

Norwegia słynie z proekologicznych rozwiązań i minimalistycznej architekty. Dowodem może stać się kompleks luksusowych domków letniskowych. Drewniane obiekty, które powstały niedużej marinie leżącej w miejscowości Hagefjorden doskonale wtapiają się w krajobraz i dosłownie się z nim integrują. Movikheien cabin to kompleks 16 domków letniskowych, wykonanych w w całość z drewna pochodzącego z lokalnych lasów. Projekt został opracowany przez architektów z pracowni Spacegroup z siedzibą w Oslo. Dwukondygnacyjne domki o powierzchni 64 mkw zostały osadzone na zboczach niewielkich pagórków, dzięki harmonijnie wpasowują się w leśny krajobraz.

 

 

Projekt #azyl, którego aurorami jest Martę i Łukasza Gąska z Gąska Studio. Koncepcja architektoniczna został laureatem w konkursie Tubądzin Design Awards, w kategorii: Young Power, Everyday Design oraz Unlimited Architecture. #azyl to wertykalny dom powstały w sercu lasu. Niewielki obiekt, w którym znajduje się łazienka, aneks kuchenny, sypialnia oraz przestrzeń do pracy, został uniesiony na palach. Co ciekawe każda ze stref funkcjonalnych znajduje się na antresolach i posiada widom na okraczającą przyrodę i jezioro. „Całość jest znacznie podniesiona w stosunku do poziomu gruntu, wykorzystując naturalne ukształtowanie terenu. Lekka konstrukcja drewniana budynku opiera się na stropie przenoszącym obciążenia na przypory oraz żelbetowy trzon z komunikacją pionową. Pod tarasem znajduje się zadaszone miejsce postojowe” – opisują Marta i Łukasz Gąska

 

 

„The Air House” to nowoczesna, przeszklona willa, która została osadzona na klifie. Autorem odważnego projektu jest Victorii Yakushy. Niewielki dom został osadzony w skale na mocnym betonowym fundamencie wykonanym z kruszywa z recyklingu. Takie rozwiązanie architektoniczne sprawiło, że obiekt unosi się nad ziemią gwarantując mieszkańcom widok na ocean. Cała bryła opiera się na filarze, w którym zachowano także węzły inżynieryjne i komunikacyjne. „The Air House” to dom o powierzchni 48 mkw z minimalistycznym wnętrzem typu open-concept. W projekcie wykorzystano wiele ekologicznych rozwiązań. Do najciekawszych należy zaliczyć pokrycie środkowego filaru organicznymi panelami ze słomy a stropu – glinianym tynkiem

 

 

RE: LAKESIDE HOUSE to dom zaprojektowany przez Marcina Tomaszewskiego z pracowni REFORM Architekt. Projekt otrzymał wyróżnienie w międzynarodowym konkursie German Design Award 2021. Dom o powierzchni 600 mkw został w dużej mierze ukształtowany przez pochyłą działkę. Projekt architektoniczny został zaprojektowany w taki sposób, aby willa przypominała rzeźbę i z każdej strony wyglądała nieco inaczej. Obiekt składa się z trzech kondygnacji będących nie jako oddzielnymi bryłami przypominającymi poukładane na sobie pudełka. Całość spina jednolity czarny dach.

 

 

W wielkich światowych metropolitach problem z dostępnością gruntów determinuje architektów do odważnych, czasem nieco szalonych rozwiązań. Jednym z nich jest projekt opracowany przez pracownie architektoniczną Smaller Architects. Jest to koncepcja wertykalnego domu, który powstał pośród kilkukondygnacyjnej wielorodzinnej zabudowy w Seulu. Dom składający się z czterech kondygnacji, z których każda ma 16 mkw powierzchni, powstał na niewielkiej działce, które wpłynęła na jego kształt. Obiekt ma prosty podział, każde piętro spełnia inną funkcje. Parter stanowi garaż, pierwsze piętro pokój dzienny, drugie piętro kuchnie z jadalnią, trzecie sypialnie a czwarte garderobę i łazienkę. Bryła budynku przypomina niewielkie kubiki ustawione na sobie. Elementy zostały połączone klatką schodową. Całość uzupełnia dwuspadowy dach i biała elewacja, dzięki czemu obiekt jest minimalistyczny i elegancki.

 

 

Luksusowa willa zaprojektowana przez architektów z pracowni Guz Architect wyróżnia się na tle innych tego typu obiektów basenem, który przenika do wnętrza domu. Botanica House to willa o powierzchni 1300 mkw, która znajduje się w Singapurze. Luksusowa willa powstał wokół ogrodu w centrum, którego znajduje się oczko wodne. Taki efekt został uzyskany dzięki wykorzystaniu nietypowego kształtu działki. Willa powstała na wzniesieniu, które z jednej strony graniczy z ruchliwą ulicą. W efekcie osadzono bryłę budynku tak, aby w maksymalnym stopniu odciąć mieszkańców od ruchliwej trasy i stworzyć miejsce do ciszy i relaksu. Z pomocą przyszła tutaj starożytna praktyka kształtowania przestrzeni – feng shui. W centralnej części domu powstała okrągła klatka schodowa łącząca piwnicę z parterem i pierwszym piętrem. Co ciekawe, wokół schodów znalazł się również zaokrąglony basen. Co ciekawe, część pomieszczeń zyskała ściany ze szkła.