Najciekawsze realizacje willi

Modernizm w luksusowym wydaniu willi

Modernizm jest jednym z najczęściej wykorzystywanych stylów w architekturze. Od lat powstaje wiele ciekawych projektów utrzymanych w tym duchu. Doskonałym przykładem jest luksusowa rezydencja zaprojektowana przez Martins Lucena Arquitetos. Willa jest maksymalnie otwarta i zintegrowana z otoczeniem. Obiekt składający się w zasadzie z kilku brył, które są między sobą poprzesuwane sprawia wrażenie, że jakby rozczłonkowanego. Jednakże takie rozwiązanie sprawia, że bryła parteru została przesunięta względem parteru tak, aby dawała cień tarasowi i basenowi; jeden kubików, tworzący parter cofnięto od drugiego, by nieco osłaniał szklane tafle elewacji. Willa wyróżnia się wśród okolicznej zabudowy: prostą geometryczną formą, białą elewacją oraz klarownym układem brył. Jest to bezpośrednie nawiązanie do modernizmu.

 

Dom- rzeźba

Duet architektów Petera Gronycha i Yvonne Dollega, właściciele pracowni Gronych + Dollega Architekten zaprojektowali dom, którego bryła przypomina rzeźbę. Willa znajduje się na niewielkiej porośniętej drzewami działce, która zdeterminowała kształt budynku w niemieckim mieście Wetzlar. Kontrastujący z otoczeniem obiekt jest wypełniony naturalnym światłem. Bryła wyróżnia się abstrakcyjnym kształtem, które przypomina bardziej rzeźbę niż typowy dom jednorodzinny. Całość jest wsparta na stalowych v-kształtnych i rozszerza się ku górze. W projekcie dominuje beton, z którego wykonano większość budynku, wyjątkiem jest poddasze wykonane z drewnianych prefabrykatów. Willa jest energooszczędna, wykorzystuje pompę ciepła a przeszklone przyziemie domu pozwala mieszkańcom cieszyć się zachowaną na działce zielenią, białe elewacje dodają lekkości bryle, a zarazem jeszcze bardziej podkreślają jej abstrakcyjny kształt.

 

Luksusowa willa na… dachu bloku

The Skyscape to luksusowa willa, która powstała na jednym z dachów budynku mieszkalnego w Bangkoku. Pomysłodawca tego rozwiązania przekonuje, że ma ono zalety mieszkania w centrum miasta, ale w ciszy i prywatności. Co ciekawe, w miejscy gdzie powstała willa znajdował silos na wodę, po jego usunięciu zyskano kilkaset metrów kwadratowych przestrzeni z niesamowitym widokiem na miasto. Nowo powstały obiekt to minimalistyczna, prostopadłościenna bryła o powierzchni przekraczające 150 mkw. Maksymalnie przeszklona willa została zaprojektowana przez pracownię WARchitects. Dla zwiększenia prywatności wokół obiektu, ogrodu w stylu japońskim z kilkoma niewielkimi drzewami.

 

„Żywy” dom jednorodzinny

Dom jednorodzinny połączony niejako z otoczeniem został zaprojektowany przez rosyjską pracownie architektoniczną- Niko Architect. Bryła obiektu jest organiczna i futurystyczna, ale zapewniająca właścicielom poczucie prywatności i bliskości z naturą. Co ciekawe, specjalnie na potrzeby inwestycji został specjalnie usypany sztuczny pagórek, w którym ukryto część domu, dzięki czemu jego dach oraz niektóre ściany porasta zieleń. Nietypowe rozwiązanie sprawiło, że widoku z góry można by sądzić, że dom założony został na planie kwadratu, jego kształtu łatwo nie da się łatwo opisać – to nieregularna struktura obłych, doświetlają wybite w powierzchni pagórka świetliki oraz przeszklenia elewacji, prowadzących na liczne tarasy, zlokalizowane na różnych poziomach. przenikających się ze sobą struktur. Dom jest doskonale doświetlony dzięki obłym świetlikom, które nadają całości charakterystyczne wyrazu.

 

Willa na skarpie

Rezydencja powstała na w krakowskiej dolinie Wisły zastała zaprojektowana przez Przemka Olczyka z pracowni Mobius Architekci. Edge House to luksusowa willa, której kształt jest podyktowany działką przedzieloną wapienną skarpą. Bryła obiektu to prostopadłościan inspirowany modernizmem, który nieco przypomina przewrócone pudełko. Integralną częścią projektu są dachy obsypane ziemią, które utworzyły parawan. Dzięki czemu dom zdaje się być naturalnym elementem zbocza, odsłaniającym miejscami wapienną skałę – w rzeczywistości to drewniana oblicówka elewacji mieszczącej główne wejście do budynku. Takie rozwiązanie spowodowało, że strefa najbardziej eksponowana stała się niejako zatopiona w głębi działki zapewniając użytkownikom tak pożądaną w tym miejscu prywatność. Willa o powierzchni 860 m kw rozrzeźbiono poprzez dynamiczne w formie ramy wykonane z barwionego na biało betonu i szkła.

 

Flexhouse wyjątkowa willa

Flexhouse to luksusowa willa zaprojektowana przez architektów z pracowni Camenzind Evolution. Obiekt wyróżniający się dynamiczną architekturą znajduje się nad Jeziorem Zuryskim. Całość charakteryzuje się funkcjonalnością, energooszczędnością a co intrygujące jest doskonale wpisany w otoczenie. Duże znaczenie na finalny efekt miała trójkątna działka o powierzchni 500 mkw zlokalizowana na stoku, z jednej strony ograniczona lokalną drogą, z drugiej torami kolejowymi oraz surowe szwajcarskie prawo budowane. Willa ma cztery poziomy i powierzchnię 174 mkw. Kształt willi można przyrównać do odwróconej litery S, co jest dodatkowo podkreślone biała fasadą i dużymi przeszkleniami, które zajmują aż trzy ściany budynku.

 

Nowoczesny dom w XVII- wiecznej oborze

Współczesne projekty architektoniczne nie tylko czerpią inspirację z zabytkowych zabudowań, ale coraz częścią wplatają je w nowe projekty. Przykładem może być The Parchment Works House. To nowoczesny jednorodzony dom, który powstał dzięki renowacji ruin XVII- wiecznej obory. Projekt, który obejmuje modernizację oraz rozbudowę zabytkowych ruin opracowali architekci z pracowni Will Gamble Architects. Projekt wyróżnia się połączeniem starej cegły z nowoczesną architekturą. Co ważne dokonano tego bez wyburzania czy przestawiania zachowanych ścian. Łącznikiem scalającym zawalone ściany stały się duże panoramiczne okna wykończone matowymi panelami z miedzy, które swoim kolorem nawiązują do rudych cegieł i kamieni, które tworzą ściany ruin. Nowo powstały obiekt to dom ma otwarty plan, który łączy kuchnię, jadalnie oraz salon z widokiem na ogród. Jedynymi oddzielonymi pomieszczeniami jest sypialnia oraz łazienka, jednak nawet one zostały zaprojektowane tak, by wykorzystywały zastane ściany, bez potrzeby ich wyburzania.

 

Ukryty dom

W Dolinkach Krakowskich, w miejscowości Racławice powstał wyjątkowy „ukryty dom”. Architekt Adrian Kasperski opracował projekt domu jednorodzinnego, który został ukryty w ziemi. Nietypowe rozwiązania jakie zastosowano w projekcie sprawiły, że otrzymali prywatność a pagórkowaty krajobraz nie został zaburzony. Autor podkreśla, że: „podstawowymi założeniami projektu było dopasowanie do kontekstu, bliskość z naturą oraz zachowanie intymności przyszłych mieszkańców”. Dom od zachodu i południa budynek jest praktycznie niewidoczny. Osiągnięto to dzięki nietypowemu projektowi, który został stworzony tak, aby przestrzenie pomiędzy istniejącymi skarpami a jego ścianami mogły zostać zasypane i wyprofilowane i by stworzyć efekt domu zagłębionego w ziemi. Opisywana inwestycja jest wyjątkowa również ze względu na aspekt proekologiczny. Obiekt obsypano ziemią z wykopów pod fundamenty, która to znacząco podniosła szczelność i izolację budynku, a więc spowodowała, że stał się on bardziej energooszczędny. Co więcej do jego budowy wykorzystano lokalne materiały (w tym: pochodzących z pobliskiego kamieniołomu łamanych skał wapiennych) dla zmniejszenia śladu węglowego.

 

Willa na skale

Luksusowa nieruchomość, która została zaprojektowana przez Todda Saundersa otrzymała wyróżnienie w prestiżowym konkursie A’ Design Awards 2020. Dom, który powstał w miejscowości Søgne w Norwegii wyróżnia się bryłą miękko wyginających się, falujących elewacjach nawiązuje do naturalnych kształtów i doskonale wpisuje się w skalisty krajobraz. W elewacji Villi AT wykorzystane naturalne drewno dzięki czemu całość nabiera charakteru a jednocześnie lepiej wtapia się w krajobraz. Achitekci doskonale wkomponowali projekt w otoczenie, czego przykładem jest wygięcie bryły, co zapewniło mieszkańcom poczucie prywatności, a także osłonić taras przed porywami wiatru.

 

Dom-ogród

Pracownia architektoniczna Estudio Felipe Escudero stworzyła projekt willi, która wyróżnia się ze względu na ilość zieleni. Obiekt powstały w Ekwadorze został wykonany z betonu, jednak dla kontrastu i ocieplenia projektu architekci wprowadzili opływowe kształty, które zostały połączone z duża ilością roślinności. Luksusowa willa została zwieńczona ogrodem na dachu, co dodało lekkości. Co ciekawe, takie rozwiązanie ma wpływ na eksploatacje budynku, chroni przed nadmiernym nagrzewaniem oraz wychładzaniem. Organiczna forma bryły jest podkreślona dzięki krzywizną wykonanym z betonu i ich połączeniu z roślinnością a olbrzymie, panoramiczne okna doświetlają wnętrza i zapewniają piękne widoki na ogród.