Dwory na sprzedaż jako prestiżowe nieruchomości inwestycyjne

Dwory na sprzedaż jako prestiżowe nieruchomości inwestycyjne

Dwory na sprzedaż stanowią prestiżowy segment rynku. Na ich zakup może pozwolić sobie jedynie część inwestorów. Muszą oni dysponować nie tylko odpowiednim do zakupu tego rodzaju nieruchomości budżetem, ale również odpowiednią wiedzą inwestycyjną. Nie są to obiekty, którym sprosta każdy inwestor, chcący nadać im nowy, komercyjny charakter.

 

fot. Oferta WGN

 

 

Dwór na sprzedaż ciekawą opcją inwestycyjną

Dwory na sprzedaż stanowią stosunkowo wąski segment rynku nieruchomości. Niewielu inwestorów jest zainteresowanych ich nabyciem. Wszystko przez to, że są to obiekty trudne i często inwestorzy nie dysponują odpowiednią wiedzą, aby nimi zarządzać. Problemem jest też często cena – zarówno zakupu samej nieruchomości, jak również jej renowacji i utrzymania. Niemniej dwory na sprzedaż stanowią bardzo interesującą opcję inwestycyjną. Właścicielowi, który wie, jak w należyty sposób nimi zarządzać, mogą przynieść naprawdę satysfakcjonujące dochody.

Nieruchomości, w których drzemie potencjał

Historyczne budynki to nieruchomości o dużej kubaturze, które jeszcze w tych czasach mogą przynosić swoim właścicielom wysokie przychody. To, czy tak się stanie, zależy od wiedzy inwestora oraz sposobu zarządzania obiektem. Każdorazowo inwestor, który planuje nabycie tego rodzaju nieruchomości, powinien w pierwszej kolejności określić swój plan inwestycyjny. Niektóre obiekty, o ile cechujące się wspaniałą elewacją i intrygującym wnętrzem, nie nadają się pod niektóre projekty. Pod uwagę należy wciąć również wielkość oraz ukształtowanie terenu, na którym posadowiony jest budynek. W przypadku większych projektów komercyjnych, jak na przykład adaptacja budynku pod hotel, inwestor powinien zweryfikować, czy działka jest na tyle duża, aby wydzielić na niej parking z potrzebną liczbą miejsc parkingowych.
Historyczne budynki posiadają naprawdę ogromny potencjał, który trzeba jedynie dostrzec i wydobyć. Niemniej nie są to nieruchomości przeznaczone dla każdego. Inwestor powinien posiadać odpowiednią wiedzę i doświadczenie. W przeciwnym wypadku budynek może szybko pogrążyć go finansowo, a nieruchomość ponownie trafi na rynek sprzedażowy.

Spore ryzyko inwestycje, z którego trzeba sobie zdawać sprawę

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, inwestowanie w zabytkowe budynki wymaga posiadania sporej wiedzy i doświadczenia. Inwestor musi wiedzieć, na jakie kwestie powinien być wyczulony, kiedy zachować ostrożność lub ja oszacować koszty przywrócenia budynku do dawnej świetności.
Z uwagi na to, że dwory na sprzedaż często są wiekowymi budynkami, niekiedy nie posiadają pełnej dokumentacji technicznej. Nie jest znany szczegółowy harmonogram przeprowadzanych remontów i drobniejszych napraw. Z tego względu inwestor powinien oszacować, jakie dodatkowe, nieprzewidziane środki finansowe może ewentualnie pochłonąć obiekt w trakcie modernizacji. Najlepiej, jeśli inwestorem jest osoba posiadająca odpowiednie zaplecze finansowe, z którego będzie mogła korzystać w nieprzewidzianych sytuacjach.
Kolejną kwestią jest oszacowanie czasu, jaki będzie potrzebny na renowację obiektu. Każdy inwestor zakłada jeszcze przez złożeniem podpisu na umowie kupna-sprzedaży, po jakim czasie nabyty obiekt zacznie przynosić mu dochody. Aby sprawy potoczyły się zgodnie z jego założeniami, w pracach remontowych nie mogą pojawić się opóźnienia czasowe. Te bowiem nie tylko oddalają w czasie dzień oddania inwestycji do użytku, ale również narażają inwestora na dodatkowe koszty związane z utrzymaniem nieruchomości oraz opłaceniem ekip remontowo-wykończeniowych.
Jeśli jednak inwestor jest osobą świadomą zagrożeń, jakie są związane z inwestycją w dwór na sprzedaż, będzie w stanie uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek, odpowiednie wcześniej im zaradzając.

 

fot. Oferta WGN

Oferty dworów na sprzedaż bardzo zróżnicowane

Rynek nieruchomości w Polsce oferuje stosunkowo niewiele dworów na sprzedaż. Są one rozsiane po mapie całego kraju i często prezentują odmienny stan techniczny. Jedne obiekty są zachowane całkiem dobrze, podczas gdy inne wymagają gruntownych i kosztownych napraw. Niemniej na rynku można znaleźć prawdziwe perełki inwestycyjne. Poniżej prezentujemy przykładowe oferty z biur WGN.
Celem tego jest przybliżenie, jaką nieruchomość może nabyć inwestor w określonej kwocie.

Przykładowe oferty biur WGN

WGN Kwidzyn jest wyłącznym agentem sprzedaży posiadłości zlokalizowanej w miejscowości Grudziądz. Jest to prestiżowa nieruchomość z zewnętrznym basenem oraz malowniczym ogrodem. Budynek liczy około 800 metrów kwadratowych powierzchni całkowitej, z czego prawie 578 metrów kwadratowych stanowi powierzchnia użytkowa. Na terenie posesji znajduje się również trzystanowiskowy garaż o powierzchni około 55 metrów kwadratowych. Nieruchomość położona jest na pełnej zieleni działce o powierzchni 5000 metrów kwadratowych. Dwór na sprzedaż został wystawiony za kwotę 3 200 000 złotych, co daje około 4 000 złotych za metr kwadratowy nieruchomości.
WGN Bolesławiec jest wyłącznym agentem sprzedaży dworku położonego w miejscowości Ocice, około 10 km od Bolesławca. Budynek pochodzi z przełomu XVIII/XIX wieku. Jego powierzchnia użytkowa wynosi około 700 metrów kwadratowych. Na 3 piętrach rozlokowanych jest 15 pokoi. Budynek posadowiony jest na działce o powierzchni 7 000 metrów kwadratowych. Plusem nieruchomości jest niewielka odległość od autostrady A4. Jest to nieruchomość o dużym potencjale inwestycyjnym, położona w malowniczej, zielonej okolicy. Inwestor powinien jednak zdawać sobie sprawę z konieczności przeprowadzenia gruntownego remontu. Historyczna nieruchomość została wystawiona na sprzedaż za 1 200 000 złotych, co daje kwotę około 1 714 złotych za metr kwadratowy.

Niszczejące obiekty czekają na drugą szansę od inwestorów

Historyczne obiekty, które są obecnie wystawione do sprzedaży na polskim rynku, z roku na rok niszczeją. Niektóre z nich wymagają jedynie symbolicznego wkładu finansowego, podczas gdy w przypadku innych konieczny jest gruntowny remont. Dwory na sprzedaż posiadają niepowtarzalny klimat i urok, który sprawia, że – odrestaurowane – same w sobie stanowią wizytówkę i przyciągają gości. Nieruchomości tego rodzaju mogą się sprawdzić doskonale jako sala weselna, centrum biznesowo-konferencyjne, hotel, apartamentowiec czy biurowiec. Wiele zależy od lokalizacji obiektu, ilości pomieszczeń, wielkości działki itp. Wartością dodaną są prywatne stawy oraz wiekowe parki, które stanowią dodatkową atrakcję. Wprawdzie oferta na rynku jest ograniczona, jeśli chodzi o liczbę tego rodzaju obiektów, jednak są one na tyle rozsiane po mapie kraju, że w każdym regionie kraju inwestorzy będą mogli znaleźć interesujące dwory na sprzedaż, które z powodzeniem można przekształcić w prosperujące nieruchomości komercyjne.