Dwory na sprzedaż jako prestiżowa inwestycja w segmencie premium

Rate this post

Dwory na sprzedaż to dobra opcja dla inwestorów, którzy chcą zrealizować prestiżową inwestycję w segmencie premium. Obiekty o dużej kubaturze stwarzają wiele możliwości adaptacyjnych dostępnej przestrzeni. Budynki tego rodzaju stanowią prestiżowy segment rynku nieruchomości. Aby nabyć tego rodzaju obiekt, należy dysponować nie tylko odpowiednio zasobnym portfelem, ale również wiedzą. Warto zaplanować, na co nieruchomość miałaby zostać przeznaczona i czy dopuszczalne jest prowadzenie na jej terenie planowanej działalności komercyjnej. To także bardzo komfortowe budynki do prywatnego zamieszkania.

Dwór na sprzedaż jako opcja inwestycyjna

Zainwestowanie kapitału finansowego w dwory na sprzedaż może być ciekawą opcją inwestycyjną. Ten segment rynku nieruchomości premium jest raczej wąski, mimo to na rynku nie brakuje atrakcyjnych ofert obiektów, które czekają na nowych właścicieli.

Osób chętnych do ich zakupu tez jest stosunkowo niewiele. Niekiedy obiekty te są dostępne na rynku jedynie kilka miesięcy, innym razem mijają lata, zanim pojawi się chętny kupiec. Powodem tego jest między innymi wysoka cena takiej nieruchomości. Również koszty comiesięcznego utrzymania dużych obiektów niekiedy odstraszają potencjalnych nabywców.

Potencjał pod znakiem „premium”

Posiadanie luksusowej nieruchomości sprawia, że inwestor może pokusić się o wykorzystanie obiektu w celach komercyjnych na wysokim poziomie. Nieruchomości, które dobrze się prezentują i wizualnie wyglądają na ekskluzywne, szybko zyskują miano nieruchomości z segmentu premium. Dzięki temu inwestor może zaadaptować je na luksusowe apartamenty, ekskluzywny hotel butikowy, nowoczesne centrum konferencyjne, dom weselny itp.

Cel inwestycji jest uzależniony w dużym stopniu od prywatnych preferencji inwestora, budżetu, jaki dysponuje, jak również powierzchni i rozkładu pomieszczeń dworu na sprzedaż.

Inwestowanie w dwory na sprzedaż to także ryzyko, którego trzeba być świadomym

Inwestowanie w nieruchomości z segmentu premium, takie jak dwory na sprzedaż, to łakomy kąsek dla inwestorów. Niemniej trzeba być świadomym ryzyka, jakie niesie ze sobą inwestowanie w tego rodzaju obiekty.
Przede wszystkim przy ich zakupie należy zwrócić szczególną uwagę na stan techniczny nieruchomości. Poza samym budynkiem, warto poświęcić czas na dokładne obejrzenie terenu działki. Bardzo istotna jest także szczegółowa weryfikacja stanu prawnego. Decydując się na zakup takiej nieruchomości, należy też sprawdzić, czy nie znajduje się ona pod opieką konserwatora zabytków. Jeśli tak, to inwestor powinien najpierw zweryfikować, czy możliwe będą planowane przez niego remonty i modyfikacje.

Czasem rozbudowa obiektów lub zmiana ich wyglądu nie są możliwe, lub obarczone są surowymi wytycznymi remontowo-budowlanymi. To może oznaczać dla inwestora spore problemy i opóźnienia w realizacji założonego projektu inwestycyjnego.

Co oferują biura WGN? Przykładowe oferty nieruchomości

Rynek nieruchomości poszukujących nowych właścicieli jest w tym segmencie raczej stabilny. Liczba takich obiektów nie jest duża, w związku z czym oferty zbycia nie pojawiają się dzień w dzień. Dodatkowo często musi minąć odpowiednia ilość czasu, zanim znajdzie się potencjalny kupujący. Niemniej dobrze jest regularnie śledzić rynek, czasami bowiem inwestorowi sprzed nosa może uciec prawdziwa okazja inwestycyjna.
Jak kształtują się obecnie ceny za dwory na sprzedaż na polskim rynku? Postanowiliśmy to zweryfikować. Poniżej prezentujemy przykładowe oferty, które pochodzą z bazy biur WGN.

WGN Leszno jest wyłącznym agentem sprzedaży atrakcyjnej nieruchomości inwestycyjnej, która położona jest w miejscowości Gostyń. Dwór na sprzedaż ma powierzchnię 800 metrów kwadratowych i oferuje dostęp do 5 pokoi rozmieszczonych na 3 kondygnacjach budynku. Działka, na której jest posadowiony obiekt, liczy 9000 metrów kwadratowych powierzchni. Obiekt jest nowoczesny i funkcjonalny, dodatkowo posiada basen, co stanowi dodatkowy atut. Kolejnym plusem jest piwnica, która została wykończona do podwyższonego standardu. Dwór na sprzedaż stwarza duże możliwości adaptacyjne, dopuszczane też są modernizacje obiektu.

Cena ofertowa wynosi 3 900 000 złotych, co daje 4 875 złotych za metr kwadratowy.

WGN Brodnica jest wyłącznym agentem sprzedaży obiektu, który położony jest w miejscowości Skudzawy. Przedmiotowy dwór na sprzedaż oferuje dostęp do 10 pokoi rozlokowanych na 3 kondygnacjach. Dwór na sprzedaż ma powierzchnię 300 metrów kwadratowych. Działka, na której jest posadowiony budynek, liczy 67200 metrów kwadratowych. Na terenie działki znajduje się piękny starodrzew. Dodatkowo na terenie nieruchomości znajdują się dwa duże stawy. Obiekt nadaje się pod działalność biznesową, na przykład o charakterze hotelowym. Atutem nieruchomości jest siłownia urządzona w piwnicy. Poszczególne pokoje zostały urządzone w starym stylu.

Nieruchomość inwestycyjna została wystawiona na sprzedaż za 1 360 000 złotych, co daje 4 533 złotych za metr kwadratowy.

WGN Kwidzyn jest wyłącznym agentem sprzedaży posiadłości zlokalizowanej w miejscowości Sztum. Dwór na sprzedaż liczy 2 kondygnacje, na których znajduje się 16 pokoi. Powierzchnie budynku wynosi nieco ponad 1522 metrów kwadratowych. Z kolei działka, na której mieści się budynek, liczy 20178 metrów kwadratowych powierzchni. Na terenie nieruchomości znajduje się również stajnia. Obiekt może się sprawdzić jako hotel lub pensjonat. Bliskość natury i duża liczba terenów zielonych skłaniają do aktywnego wypoczynku.

Cena ofertowa nieruchomości wynosi 7 000 000 złotych, co daje 4 598 złotych za metr kwadratowy.

Druga szansa dla niszczejących nieruchomości komercyjnych

Nieruchomości w omawianym segmencie nie zawsze prezentują dobry stan techniczny. Niemniej na rynku dostępne są obiekty, które po odpowiednim doinwestowaniu mają szansę na przynoszenie swoim właścicielom lukratywnych przychodów. Wiele dworów na sprzedaż prezentuje niepowtarzalny klimat i urzeka swoim urokiem.

Często po odrestaurowaniu nieruchomości te same w sobie stanowią wizytówkę dla regionu. Działki, na których są posadowione budynki, są czasem zagospodarowane, posiadają piękne parki i stawy, których wygląd kształtował się przez lata. Są to nieruchomości o dużym potencjale inwestycyjnym, często jeszcze nieodkrytym.

 

Magdalena Łozowicka
Redaktor Naczelna Komercja24.pl