Ranking najdroższych ulic swiata

Najdroższą ulicą handlową na świecie jest wciąż Górna Piąta Aleja w Nowym Jorku, tuż za nią plasuje się Causeway Bay w Hongkongu, a na trzecim miejscu New Bond Street w Londynie – tak wygląda czołówka najdroższych lokalizacji handlowych na Ziemi, wg Cushman and Wakefiel

Tegoroczny 29. raport Streets Across the World przedstawia ranking 451 najdroższych ulic handlowych świata w 68 krajach w oparciu o dane własne firmy Cushman & Wakefield dotyczące wysokości czynszów za najlepsze powierzchnie handlowe.

Górna Piąta Aleja w Nowym Jorku nadal zajmuje czołowe miejsce. Średni roczny czynsz za metr kwadratowy powierzchni wynosi tu aż 28 262 euro. Drugie miejsce w rankingu również ponownie zajęła hongkońska dzielnica Causeway Bay pomimo spadku czynszów o 4,7% do 25 673 euro za m kw. rocznie. Nowość to trzecie miejsce londyńskiej New Bond Street, gdzie czynsze wzrosły od ubiegłego roku o ponad jedną trzecią (w walucie lokalnej) do 16 200 za m kw. rocznie.

A jak prezentują się w tym zestawieniu polskie ulice handlowe? Nowy Świat – najdroższa lokalizacja w kraju – znalazł się dopiero na 38 pozycji. Eksperci podkreślają, że choć korzystne wskaźniki ekonomiczne, w tym stopniowo malejące bezrobocie i wzrost wydatków na konsumpcję, przyczyniły się w istotnym stopniu do rozwoju sektora handlowego, to jednak wskutek oddawania do użytku kolejnych centrów handlowych rośnie konkurencja na rynku, co powoduje presję zniżkową na czynsze w niektórych rejonach, a w szczególności w lokalizacjach drugorzędnych.

komercja24.pl