W Świnoujściu powstanie Hilton Resort, należący do słynnej sieci hoteli HILTON obiekt będzie jedynym tego typu w Polsce. Hotel będzie oferował gościom wypoczynek w pobliżu naturalnej plaży, uzupełnieniem stanie się piękny widok na Bałtyk. W obiekcie powstanie 173 luksusowych apartamentów z prywatnymi balkonami. Całość jest utrzymana w klasycznym stylu art-deco i stanowi połączanie pastelowych kolorów z luksusowymi fakturami i materiałami z najwyższej półki. Nowoczesny obiekt będzie więc oferował wypoczynek w otoczeniu doskonałego designu i luksusu. Bryła hotelu jest zakrzywioną formę przypominającą falę. Biały pokryty konglomeratem kwarcowym z szaro-złotą żyłą budynek o organicznej formie będzie także pierwszym obiektem hotelowym w Polsce zbudowanym zgodnie z certyfikatem ekologicznym LEED.
EDEN to powstały w Singapurze wieżowiec, którego fasadę będą stanowiły tysiące tropikalnych roślin. Autorzy tego wyjątkowego, ekologicznego obiektu pochodzą ze słynnego biura projektowego Heatherwick Studio. W budynku o wysokości 104m będą znajdowały się apartamenty z dużymi balkonami kształtem przypominające kwiaty. “EDEN jest zaprojektowany tak, aby przypominał kręgosłup: proste pionowe ściany z wąskimi oknami tworzą ciąg z obszernymi balkonami ogrodowymi umieszczonymi pomiędzy nimi. Takie podejście zapewnia prywatność każdemu z dwudziestu apartamentów i pozwala na stworzenie obszernej centralnej przestrzeni życiowej, która stanowi serce każdej rezydencji. Niekonwencjonalne betonowe ściany były formowane na podstawie topografii terenu Singapuru, która została przeniesiona na ściany w celu stworzenia unikalnej trójwymiarowej faktury.” – mówią architekci z Heatherwick Studio
W Finlandii powstanie duży kompleks, który został zaprojektowany przez Daniel Libeskind. Całość składająca się z budynków mieszkalnych stanie się nowoczesną dzielnicą o powierzchni 63 000 m2. Ważnym elementem projektu stanie się stadionu o wielkości 48 000 m2. Częścią projektu są także przestrzenie handlowe, ogólnodostępne sportowe, hotel, biura. Kompleks ro dynamiczne, nieregularne formy. Ich charakterystycznym elementem będą „korony” wokół stadionu i mają lekko pochyłe ściany i ścięte dachy. Stadion został zaplanowany na planie koła ma elewacje o zróżnicowanej wysokości, którą dodatkowo podkreślają kontrastujące ze sobą materiały wykończeniowe.
W stolicy Albani, Tiranie powstanie najwyższy budynek w kraju. Wieżowiec o wysokości 144m będzie znajdowała się w prestiżowej dzielnicy, przy bulwarze Bajram Curri. Downtown One to projekt przygotowany przez holenderskie studnio MVRDV. Wielofunkcyjny budynek pomieści pięciokondygnacyjny parking, cztery piętra lokali usługowych oraz 11 kondygnacji powierzchni biurowych. Na dwóch piętrach (16. i 17.) powstanie wspólna przestrzeń dla mieszkańców i gości (centrum fitness i spa, sale konferencyjne, bar, restauracja i strefa dla dzieci). Całość będzie powstanie z wystających modułów pokrytych roślinnością. Ciekawostką jest, że każdy moduł symbolizuje inne albańskie miasto. Natomiast wystające okna wykuszowe zagwarantują mieszkańcom naturalne światło i piękny panoramiczny widok na miasto i góry. Z planów wynika, że Downtown One zostanie oddany do użytku w 2024 roku, a dzięki wykorzystaniu nowoczesnych technologii i rozwiązań proekologicznych spełni wymogi certyfikatu LEED.
Współczesna architektura to nie tylko szklane drapacze chmur, lecz także rewitalizacje i modernizacje zabytkowych budynków. Przykładem może być kościół powstały w 1901 roku, który został zmieniony w siedzibę organizacji społecznej. Gmach kościoła wybudowanego z czerwonej cegły wymagał gruntownego wyczyszczenia elewacji oraz przeorganizowania wnętrza. Koncepcja architektoniczna opracowana przez studio WAW Architects opierała się na założeniu, aby zachować historyczny kształt budynku dlatego pozostawiono oryginalny układ pomieszczeń, do których jedynie dodano półpiętra i antresole powiększając przestrzeń użytkową. Jednak na tym nie koniec do zabytkowego budynku przyłączono o stalowo- szklaną bryłę, która wysuwa się z południowej ściany budynku. Nowoczesna część została uniesiono na specjalnych palach a dzięki dużym przeszkleniom zapewnia dużo naturalnego światła.
Hill Wind to hotel, znajdujący się w miejscowości Huzhou w Chinach, który został doceniony w międzynarodowym konkursie architektonicznym- A’ Design Awards. Obiekt zajmujący 3500m2 powierzchni został zaprojektowany przez architektów z pracowni Huafang Wang. Hotel wyróżnia się geometryczną bryłą. To jednak nie wszystko, obiekt ma jakby dwa oblicza.Od strony drogi płaski, rozciągnięty horyzontalnie gmach sprawia wrażenie zamkniętego w łamanej, nieregularnej skorupie. Elewacja przypominająca kryształ sprawia, że całość ma zwarty charakter.Co więcej rzeźbiarsko ukształtowany korpus budynku został podniesiony na słupach pokrytych drewnem, przy czym nadano mi wyjątkowo fantazyjne, organiczne formy. Północna strona jest zupełnym przeciwieństwem, elewacja o rytmicznym układzie zygzakowato układających się kubików, odwzorowuje układ poszczególnych pokoi. Jest też przeszklona, otwarta na otoczenie, pozwalająca gościom cieszyć się widokiem przyrody.
Kolejny biurowiec powstający na warszawskiej Woli ulicy alejach Jerozolimskich i Miedzianej zmieni oblicze całej dzielnicy. Chmielna 89 to nowoczesny biurowiec o wyjątkowym kształcie. Trzynastokondygnacyjny wieżowiec zapewni 24560 metrów kwadratowych nowoczesnych powierzchni biurowych raz 995 metrów kwadratowych o charakterze handlowym. Obiekt będzie wyróżniał się starannie oświetloną fasadą, która przypomina kryształ. Elewacja wykonana ze szklanych paneli, stali nierdzewnej i aluminiowych ram nadaje budynkowi lekkości. Biurowiec zaprojektowany przez biuro architektoniczne Epstein został nagrodzony w międzynarodowym konkursie International Property Awards w Londynie, docenione zostały proekologiczne rozwiązania, wykorzystanie nowoczesnych technologii i oryginalny kształt budynku.
THE LINK to wyjątkowy wieżowiec zaprojektowany przez architektów z pracowni Curci Architects. Obiekt, który jest czymś więcej niż obiektem komercyjnym stanie się samowystarczalnym kompleksem który stanie domem i miejscem pracy dla 200.000 osób.Budynek będzie w sobie łączył najnowocześniejsze technologie i trochę o środowisko naturalne.Co więcej, obsadzeniu go ponad 150.000 drzew i kolejnych 2 milionów krzewów będzie pochłaniać CO2 i generować czysty tlen. Obiekt będzie naszpikowany rozwiązaniami proekologicznymi. “Projekt ma na celu sprostanie wyzwaniom związanym z gęstością zaludnienia poprzez skuteczne połączenie ekspansji pionowej z innowacyjnością ekonomiczną. Samowystarczalny “las miejski” będzie pochłaniał CO2, produkował tlen, zwiększał różnorodność biologiczną miast i promował “lepszy i zdrowszy styl życia” – komentuje Luca Curci z pracowni Luca Curci Architects. THE LINK to w zasadzie kompleks czterech zielonych wieżowców, z których najwyższy będzie miał ok. 1200 metrów wysokości (300 pięter) a jego elewacja zostanie pokryta ponad 2 milionami roślin. Pozostałe trzy wieże mają mieć od 650 do 850 metrów wysokości.
Budynki użyteczności publicznej przypierają coraz ciekawsze formy i stają się ważnymi punktami na mapie wielu miast na całym świecie. Przykładem jest Centrum Kultury i Muzeum Tytoniu zaprojektowane przez pracownie architektoniczną Losada Garcia Architects. Budynek znajdujący się w hiszpańskim mieście Navalmoral de la Mata składa się z pięciu brył. Płaskie prostopadłościany zostały posadowione jeden na drugim i przesunięte względem siebie. Każdy z elementów stanowiący odrębną bryłę został wykonany ze szkła a elewacje dodatkowo obłożono płytkami z terakoty, układanymi na wzór szachownicy. Każda z tych poprzesuwanych względem siebie brył mieści inną część centrum kultury – sale wystawowe, konferencyjne, czytelnię, kawiarnię.