Przegląd najbardziej designerskich domów

Edge House to luksusowa posiadłość zaprojektowana przez Przemka Olczyka z pracowni Mobius Architekci. Ekskluzywna nieruchomość mieści się w krakowskiej dolinie Wisły i powstała na działce niejako przełamanej wapienną skarpą. Edge House jest klasyczną prostopadłościenną bryłą, która jest utrzymana w modernistycznym stylu i nawiązuje do przewrócone pudełko. Obsypane ziemią dachy utworzyły parawan, który staje się być naturalnym elementem zbocza,  jednocześnie odsłaniając miejscami surową wapienną skałę jednak w rzeczywistości to tylko drewniana oblicówka elewacji w miejscu głównego wejście do willi. Takie rozwiązanie sprawiło, że strefa dzienna, jednocześnie najbardziej eksponowana zastała bardziej zatopiona w głębi działki co zagwarantowało użytkownikom dyskrecje i więcej prywatności. Luksusowa posiadłość o powierzchni 860 m kw została niejako rozrzeźbiona dzięki dynamicznym w formie ramą wykonanym z barwionego na biało betonu i szkła.

 

“10 House” jest luksusową willą stworzoną z surowego betony. Obiekt został zaprojektowany przez Luciano Kruka. Nieruchomość wyróżnia prosta bryła  z surowego, zimnego betonu, aby nieco ocieplić surowy i minimalistyczny charakter dodano subtelne drewniane akcenty. Bardzo ciekawym detalem są wysokie okna wysunięte ponad obrys budynku. Takie rozwiązanie urozmaiciło prosty obiekt oraz zagwarantowało bardzo dużą ilość naturalnego światła i odpowiednie nasłonecznienie pomieszczeń. “10 House” znajduje się w San Rafael (ok. 30 km od Buenos Aires) nad laguną, dlatego też właścicielom zależało na jak największych przeszkleniach, które  zagwarantują piękne widoki na otaczającą przyrodę.

Luksusowa nieruchomość znajdująca się nad Jeziorem Zuryskim willa zaprojektowana w pracowni Camenzind Evolution, która wyróżnia się dynamiczną architekturą. Flexhouse zachwyca nie tylko designem ale również jest funkcjonalnością, ekologicznymi rozwiązaniami oraz idealną symbiozą z otoczeniem. Kształt willi ukształtowała przede wszystkim wąska, trójkątna działka o powierzchni 500 mkw, która jest zlokalizowana na stoku, z jednej strony ograniczona lokalną drogą, z drugiej torami kolejowymi oraz surowe szwajcarskie prawo budowane. Kształt budynku określa biała, wijąca się na fasadzie wstęga w kształcie odwróconej litery S. Czterokondygnacyjna ekskluzywna willa  o powierchni 174 mkw ma aż trzy przeszklone ściany zapewniające dużo  naturalnego światła i piękny widok na jezioro.

 

Dom Robak swoim kształtem kojarzy się z robaczkiem lub gąsienicę. Obiekt otrzymał wyróżnienie w prestiżowym konkursie German Design Award. Dom został zaprojektowany dla czteroosobowej rodziny, dla której ważna jest zarówno wygoda jak i bliskość natury. Autorem domu, który powstanie we wsi Zabłocie w powiecie cieszyńskim jest słynny architekt Piotra Kuczii, znany z projektowania przyjaznego środowisku, energooszczędnego i ekologicznego. Przy opracowaniu koncepcji architektonicznej  bardzo ważne stały się jakie wytyczne jak: niski budżet na budowę oraz nietypowa, bo wąska i długa, działka budowlana. To one stanowiły szczególne wyzwanie dla projektanta. realizacja takich projektów jak Wormhouse udowadnia, że w jednej koncepcji można połączyć wiele czynników, a współczesna technologia i materiały umożliwiają realizację najśmielszych planów. Głównym materiałem budowlanym użytym przy budowie domu jest Płyta wiórowa PremiumBoard MFP P5. Warto podkreślić, że to płyta MFP została zastosowana na wielu etapach budowy domu. Wykorzystano ją do zrobienia konstrukcji fasady frontowej, ogrodowej, tarasów – na dachu i na legarach, a także attyki i jej konstrukcji. Żebra na elewacji budynku – element tak charakterystyczny dla tej budowli – zostały wycięte z płyt MFP w technologii CNC. Przez długi czas wystawione były na działanie warunków zewnętrznych, ponieważ membranę zamontowano wiele miesięcy później.

 

Zespół modułowych domków stworzonych przez pracownie Livit, może zostać zainstalowany praktycznie na każdym terenie. Kompaktowe, mała, ekologiczne i bardzo proste w montażu domki pochodzą z Norwegii. Co interesujące, elementy z których się składają są kompaktowe i mogą zostać przetransportowane śmigłowcem w nawet trudno dostępne miejsca. „W Livit chcieliśmy stworzyć produkt, który umożliwi unikalne przeżycia, przy minimalnym nakładzie pracy. Zbudowaliśmy je z kompozytów, aby mogły wytrzymać każde uwarunkowania środowiska bez konieczności konserwacji. Birdbox może być podnoszona i transportowana na miejsce za pomocą helikoptera i montowana na specjalnych kolumnach w celu uzyskania minimalnego wpływu na przyrodę„– wyjasnia założyciel Livit, Torstein Aa.  Chatki to proste, sześcienne bryły utrzymane w minimalistycznym, skandynawskim stylu. Pokrycie ich czarną matową farbą sprawia ze budynki doskonale wpisują w surowy klimat. Birdbox powstały w dwóch wersjach: „mini” to niewielka, sześcienna kabina dola dwóch osób. „Midi” jest nieco większa prostopadłościenną bryłą z niewielkim tarasem przedznaco0ną dla 4 osób. wzbogaconą w niewielki taras i może pomieścić cztery osoby.

 

Niko Architect to rosyjska pracownia architektoniczna, która stworzyła wizję domu jednorodzinnego, którego kubatura nie burzy otoczenia a nawet staje się jego nieodłącznym elementem. sylwetka domu jest jednocześnie futurystyczna i organiczna, taki nietypowe połączanie gwarantuje mieszkańcom spokój, prywatność oraz bliski, codzienny kontakt z naturą. Co ciekawe, specjalnie na potrzeby realizacji projektu został usypany sztuczny pagórek, w którym ukryto część domu. Takie nietypowe rozwiązanie sprawiono, że dach oraz niektóre ściany porasta zieleń, tworząc wyjątkowe połączenie krajobrazu i natury. Po widoku z góry można się spodziewać, że dom założony został na planie kwadratu, jego kształtu łatwo nie da się łatwo opisać – to nieregularna struktura obłych, doświetlają wybite w powierzchni pagórka świetliki oraz przeszklenia elewacji, prowadzących na liczne tarasy, zlokalizowane na różnych poziomach. przenikających się ze sobą struktur.

 

Luksusowy dom, a w zasadzie prywatny wieżowiec, należący do multimilionera z Mumbaju jest wyceniany na dwa miliardy dolarów, co sprawia, że jest prawdopodobnie największym i najdroższym domem jednorodzinnym na świecie. Antilia Tower to 173 metrowy wieżowiec powstały specjalnie dla jednej rodziny. Wieżowiec mieści się w samym centrum Mumbaju tuż przy prestiżowej Altamount Road na znanym wzgórzu Cumballa w południowej części śródmieścia. Ceny gruntów w tej okolicy mogą dochodzić nawet do  do 10 tys. dolarów za metr kw.Koncepcja została przygotowana przez dwie amerykańskie pracownie: Perkins and Will i Hirsch Bedner Associates. 27 piętrowy wieżowiec wyróżnia się bardzo wysokimi, sięgającymi nawet 10 metrów kondygnacjami. Cokół budynku to 6 pięter garażu, który może się pomieścić aż 168 samochodów. W obiekcie znajduje się także prywatna myjnia, warsztat samochodowy, kino z 50 fotelami, centrum SPA, kilka basenów na różnych poziomach (w tym otwarte), trzy wiszące ogrody, sala balowa, sala teatralna na 80 miejsc oraz kilka specjalnie przygotowanych  pomieszczeń, w których można się schronić na wypadek ataku terrorystycznego lub napadu oraz trzy lądowiska dla helikopterów. Bryła wieżowca wykonana z szkła i metalu przypomina stos prostopadłościanów poprzesuwanych względem siebie, w tych przestrzeniach powstało miejsce na ogrody i baseny.

 

Na dachu jednego z bloków mieszkalnych w Bangkoku zbudowana została luksusowa willa. Ze wypowiedzi  inwestora wynika, że takie rozwiązanie łączy w sobie zalety mieszkania w centrum miasta, ale w ciszy i prywatności. W miejscu gdzie powstał The Skyscape wcześniej znajdował silos na wodę, po jego usunięciu zyskano kilkaset metrów kwadratowych przestrzeni z niesamowitym widokiem na miasto. Minimalistyczną prostopadłościenną bryłę zaprojektowała pracownia WARchitects. Co ciekawe willa oferująca ponad 150 mkw powierzchni została maksymalnie przeszklona, ale jest nie widoczna z poziomu ulicy. Taki efekt został osiągnięty dzięki zaprojektowaniu, wokół obiektu, ogrodu w stylu japońskim z kilkoma niewielkimi drzewami.

 

Koncepcje wertykalnej willi przygotowała pracownia Mado Architects pochodząca z Iranu. Luksusowy to obiekt to w zasadzie  zespół zabudowy wielorodzinnej

Projekt został stworzony na potrzeby konkretnej działki w prestiżowej i luksusowej  dzielnicy miasta Alanya w Turcji. Górzysty teren, gdzie powstała willa stał się inspiracją, która nadała ostateczny wygląd willi.  Powstał zespół budynków o nieregularnych kształtach, który składa się z samodzielnych, wyraźnie wkomponowanych w bryłę, jednostek mieszkalnych. Kompleks tworzą przeszklone kubiki kształtem przypominające piramidy.