Polska Dolina Loary

Dolny Śląsk a w szczególności Kotlina Jeleniogórska, często bywa określana jako „Polska Dolina Lory”. Południowo-zachodnia część Polski podobnie jak historyczna część Francji słynie z wyjątkowych pałaców i zamków. Znajduje się tam kilkaset pałaców, dworów i zamków. Co ważne, mimo wielu zawirowań historycznych znaczna część tych zabytkowych obiektów przetrwało. Obecnie w tego typu obiektach powstają luksusowe hotele, centra kongresowe czy ośrodki SPA.

Niewątpliwie najsłynniejszym i największym tego typu zabytkiem na Dolnym Śląsku jest Zamek Książ. Co roku przyciąga on rzesze turystów zafascynowanych zamkiem i jego burzliwą historią. Pod wałbrzyski obiekt jest trzecim co do wielkość zamkiem w Polsce. Został wybudowany w latach 1288–1292 przez księcia świdnicko-jaworskiego Bolka I Surowego. W XIX i XX wieku w zamku gościło wiele sław, wśród nich Izabela Czartoryska, Zygmunt Krasiński, car Mikołaj I Romanow czy Winston Churchill. W 1941 władze III Rzeszy przejęły zamek, a Organizacja Todt przystąpiła do przekształcania zamku w jedną z kwater Adolfa Hitlera. Podczas przebudowy zniszczono większość zabytkowego wystroju wnętrza. Przed głównym portalem wydrążono szyb windowy głębokości 40 metrów, a pod zamkiem tunele i podziemny schron, które obecnie są udostępnione zwiedzającym. Zamek Książ wraz z wnętrzami jest udostępniony do zwiedzania. W kompleksie znajdują się także część gastronomiczna i hotelowa a w pomieszczeniach stajennych mieści się Stado Ogierów Książ. Jedną z największych atrakcji obiektu są podziemne tunele wykute w czasie II wojny światowej.

Pałac w Kamieńcu Ząbkowickim był wyjątkowy już podczas budowy w latach 40. XIX wieku. Obiekt jest mariażem wpływów angielskich, gotyckiej architektury krzyżackiej i orientalnych elementów zaczerpniętych z budowli mauretańskich i bizantyjskich. Obecnie jest sukcesywnie remontowany dzięki środkom Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i udostępniony turystom.

Pałac w Bożkowie (ok. Nowej Rudy) z XVI w. wzniesiony przez hrabiego von Magnis. To obecnie rezydencja barokowo-klasycystyczna z potężną wieżą od strony północno-wschodniej oraz drugą, mniejszą od strony północno-zachodniej. Pałac posiada trzy kondygnacje i zbudowany jest na planie wycinku koła, w układzie wielotraktowym. Budowla posiada wewnętrzne świetliki i kilka dachów dwuspadowych z lukarnami i facjatkami. W części środkowej głównego skrzydła zachowały się mury założenia barokowego.

Zamek Czocha powstał jako warownia graniczna na pograniczu śląsko-łużyckim w latach 1241–1247 z rozkazu króla czeskiego Wacława I Przemyślidy. Zamek był wielokrotnie przebudowywany i modernizowany. Obecnie należy do Agencji Mienia Wojskowego i pełni funkcje ośrodka hotelowo -konferencyjnego. Co ciekawe zamek cieszy się międzynarodową sławą dzięki swoim rolom w wielu filmach i serialach.

Pałac w Wojanowie, który został wybudowany w 1667 roku przeszedł wiele modernizacji, którym zawdzięcza swój dzisiejszy wygląd. Najważniejsza przebudowa miała miejsce w 1833 roku. Obiekt, jak wiele nieruchomości tego typu ma bogatą historie związaną z jego właścicielami i wydarzeniami historycznymi. Najlepiej zachowaną częścią pałacu jest sala balowa z polichromią oraz ornamentalne malowidła sklepień z jednej z górnych kondygnacji wież. Pałac posadowiony jest na wysokim cokole, przechodzącym w taras po stronie południowej. 3-kondygnacyjny z mezzaninem na planie zbliżonym do kwadratu z okrągłymi alkierzowymi wieżami, nakryty stromym dachem namiotowym. Pałac obecnie należy do prywatnego właściciela i pełni funkcje hotelową.

Pałac Królewski w Mysłakowicach pochodzący z XVIII wieku pałac w stylu neogotyckim jest jedną z pereł architektonicznych w Kotlinie Jeleniogórskiej. Jednym z właścicieli okazałego pałacu był król pruski Fryderyk Wilhelm III, który przekształcił ją w rezydencję cesarską. Korpus pałacu założony na planie zbliżonym do prostokąta a bryła pałacu urozmaicona jest ryzalitami i wykuszami. Elewacje są gładko otynkowane, zwieńczone krenelażem z narożnymi wieżyczkami. Natomiast w elewacji zachodniej znajduje się oktagonalna wieża a po stronie południowo-zachodniej jednokondygnacyjna wielka jadalnia. Na detale architektoniczne składają się ponadto: łuki Tudorów w obramieniach, krenelaże oraz wieżyczki. We wnętrzu zachowane zostały częściowo ozdobne stropy, okładziny ścian i kamienna klatka schodowa. Przy pałacu znajduje się 13-hektarowy park z cennym drzewostanem oraz stawem. Obecnie w pałacu znajduje się siedziba szkoły podstawowej, co uchroniło pałac przed dewastacją.