Nieruchomości premium – wciąż z dużym potencjałem


Nieruchomości premium czyli nieruchomości prawdziwie luksusowe, to wąski segment odznaczający się wyjątkowym luksusem, prestiżem i unikalnością.
Nieruchomością premium może być na przykład zrewitalizowana kamienica lub fabryka, w której deweloper urządzi wyjątkowe i unikalne lofty. Tego typu mieszkania powinien charakteryzować unikalny projekt i wysokiej klasy materiały użyte zarówno do budowy, jak i wykończenia. Oryginalna architektura, charakterystyczna dla konkretnej inwestycji, stanowi dodatkowy, silny atut.

Innym przykładem mogą być apartamenty oraz penthouse’y znajdujące się z prestiżowych drapaczach chmur. W tym przypadku obowiązkowe są dodatkowe udogodnienia, takie jak klimatyzacja w apartamencie, portiernia, konsjerż, podziemne parkingi itp. Bardzo ważna jest lokalizacja – w ostatnim czasie doskonale sprawdza się połączenie wysokiej klasy apartamentowców z centrami handlowymi znajdującymi się u podstawy budynku. Takie rozwiązanie sprawia, że mieszkańcy apartamentów i penthouse’ów mogą korzystać z bliskości handlu, usług i gastronomii.

Segment nieruchomości premium charakteryzuje kilka elementów; przede wszystkim doskonała lokalizacja – może to być ścisłe centrum miasta lub jego prestiżowa część. Kolejną kwestią jest wspominana wcześniej unikalność inwestycji a także wysoki poziom jej wykończenia.

W przypadku nieruchomości tego typu klientami deweloperów są najbardziej wymagający klienci. Z pewnością zwrócą oni uwagę na najdrobniejszy detal, który – co oczywiste – wliczony jest w końcową cenę za metr kwadratowy nieruchomości. Warto pamiętać, że na najbardziej luksusowe nieruchomości pozwolić mogą sobie osoby, które zazwyczaj dysponują bardzo znikomą ilością wolnego czasu. Stąd na wagę złota są wspominane również wcześniej rozwiązania, takie jak bliskość punktów usługowych, handlu, restauracji, kawiarni, klubów fitness. Bardzo mocnym atutem jest obecność konsjerża. Osoba taka zadba o indywidualne potrzeby mieszkańca.

Segment nieruchomości premium w dalszym ciągu jest niszowy. Na każdym kroku spotkać się można z ogłoszeniami dotyczącymi luksusowych inwestycji. Należy jednak pamiętać, że 50-70-metrowe mieszkania szumnie nazywane luksusowymi apartamentami, w rzeczywistości nimi nie są. Na rynku dostępnych jest bardzo wiele inwestycji oferujących luksusowe mieszkania i domy – deweloperzy starają się zwrócić na nie uwagę kupujących a także sztucznie zwiększyć prestiż tych inwestycji poprzez nazywanie ich ekskluzywnymi, unikalnymi itp. Przy bliższym przyjrzeniu łatwo jednak zorientować się, że często jest mowa o eleganckich, niewielkich mieszkaniach np. położonych nie w prestiżowych lokalizacjach. Nijak mają się one do segmentu premium, w który są sztucznie wpasowywane.

Jakie są zatem wnioski? Segment premium jeszcze raczkuje na polskim rynku. Oznacza to, że nisza jest duża a zapotrzebowanie na ekskluzywne nieruchomości, zasługujące na miano nieruchomości typu premium, zapewne będzie z roku na rok wzrastało. Inwestycja w ten segment nie jest jednak łatwa. Po pierwsze, są to bardzo drogie inwestycje, wymagające od dewelopera dużego nakładu finansowego, a także adresowane do wąskiej grupy klientów. Po drugie, z roku na rok zmniejsza się dostępność atrakcyjnych gruntów położonych w prestiżowych lokalizacjach, zatem deweloperom coraz ciężej będzie znaleźć dogodne miejsce na inwestycję, która wyróżni się na tle już istniejących.

Magdalena Paluch
Dział Analiz WGN