MENUMENU

Nieruchomości premium w natarciu.

Segment nieruchomości typu premium w dalszym ciągu jest w naszym kraju rynkiem wschodzącym. Prestiżowych inwestycji wciąż jest w gruncie rzeczy niewiele, a oczekiwania kupujących z roku na rok rosną.
Nieruchomości typu premium stanowią wąski segment luksusowych nieruchomości apartamentowych i rezydencjalnych oraz komercyjnych, które odznaczają się wyjątkowym prestiżem i unikalnością. To najbardziej topowe inwestycje na rynku.

widok od strony basenu na ekskluzywną willę do sprzedaży Costa del Sol, Malaga (Hiszpania)

W segment premium wpasowuje się na przykład zrewitalizowana kamienica lub fabryka, w której deweloper urządzi wyjątkowe i unikalne lofty. Tego typu mieszkania powinien charakteryzować unikalny projekt i wysokiej klasy materiały użyte zarówno do budowy, jak i wykończenia. Oryginalna architektura, charakterystyczna dla konkretnej inwestycji, stanowi dodatkowy, silny atut.

Innym przykładem nieruchomości z segmentu premium mogą być apartamenty oraz penthouse’y znajdujące się z prestiżowych wieżowcach. W tym przypadku obowiązkowe są dodatkowe udogodnienia, takie jak klimatyzacja w apartamencie, portiernia, konsjerż, podziemne parkingi itp. Bardzo ważna jest lokalizacja – w ostatnim czasie doskonale sprawdza się połączenie wysokiej klasy apartamentowców z centrami handlowymi znajdującymi się u podstawy budynku.

W przypadku tego wąskiego segmentu nieruchomości oczywistych jest kilka elementów, stanowiących fundament tego rodzaju inwestycji. Nieruchomości premium charakteryzuje przede wszystkim doskonała lokalizacja – może to być ścisłe centrum miasta lub jego prestiżowa część. Kolejną kwestią jest wspominana wcześniej unikalność inwestycji a także wysoki poziom jej wykończenia. Klientami deweloperów są najbardziej wymagające osoby, oczekujące najwyższych standardów pod każdym względem. Z pewnością zwrócą oni uwagę na najdrobniejszy detal, który – co oczywiste – wliczony jest w końcową cenę za metr kwadratowy nieruchomości.

Warto pamiętać, że na najbardziej luksusowe nieruchomości pozwolić mogą sobie osoby, które zazwyczaj dysponują bardzo znikomą ilością wolnego czasu. Stąd na wagę złota są wspominane również wcześniej rozwiązania, takie jak bliskość punktów usługowych oraz sklepów. Bardzo mocnym atutem jest dostępność konsjerża, dostępnego dla mieszkańców. Osoba taka zadba o zamówienie taksówki, zaoferuje usługę budzenia, zamówi i wyśle kwiaty z wybranej okazji, przypomni o ważnych wydarzeniach itp. Dla zapracowanych inwestorów niejednokrotnie obecność konsjerża jest ogromnie istotny.

Segment nieruchomości typu premium w dalszym ciągu oferuje względnie niewiele inwestycji na polskim rynku. Na każdym kroku spotkać się można z ogłoszeniami dotyczącymi luksusowych inwestycji. Należy jednak pamiętać, że 50-70 metrowe mieszkania szumnie nazywane luksusowymi apartamentami, w rzeczywistości nimi nie są. Na rynku dostępnych jest bardzo wiele inwestycji oferujących luksusowe mieszkania i domy – deweloperzy starają się zwrócić na nie uwagę kupujących a także sztucznie zwiększyć prestiż tych inwestycji poprzez nazywanie ich ekskluzywnymi, unikalnymi itp. Przy bliższym przyjrzeniu łatwo jednak zorientować się, że często jest mowa o eleganckich, niewielkich mieszkaniach położonych na obrzeżach miast. Nijak mają się one do segmentu premium, w który są sztucznie wpasowywane.
Segment premium na naszym rynku ma jeszcze bardzo duży potencjał. Nisza jest duża a zapotrzebowanie na ekskluzywne nieruchomości, zasługujące na miano nieruchomości typu premium, zapewne będzie z roku na rok rosło.

 

Magdalena Paluch
Redaktor naczelna Komercja24.pl

Nieruchomości premium w natarciu.