Drewniana chata w województwie małopolskim
Za projekt odpowiada pracownia architektoniczna BXB studio Bogusław Barnaś, która stworzyła dom inspirowany polską, drewnianą architekturą podcieniową. Projekt domu zdobył nagrodę w kategorii Single Residence w konkursie The European Property Awards. Przed projektantami postawiono wyzwanie wynikające z zapisów miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, według którego na tym terenie mógł powstać jedynie dom parterowy z poddaszem użytkowym. Zdobyta nagroda świadczy o pełnym profesjonalizmie połączonym z wyczuciem stylu architektów. Dom od strony południowej został praktycznie całkowicie przeszklony, otwierając się tym samym na otaczający go krajobraz natomiast od strony północnej został w całości zabudowany.
Rezydencja wśród lasu
W teren jednego z podwarszawskich lasów została wtopiona w niesamowicie precyzyjny sposób niezwykła rezydencja. Za projekt domu odpowiada pracownia architektoniczna 81.waw.pl. Dom wyróżnia się przede wszystkim swoim kształtem, który został wymuszony przez wymiary działki, na której się znajduje. Budynek został podzielony na części, które z kolei zostały przesunięte względem siebie, nadając mu jeszcze większej lekkości i subtelności. Na całość obiektu składają się trzy kondygnacje. Frontowa ściana budynku została całkowicie przeszklona, dzięki czemu odnieść można wrażenie przenikania otaczającego krajobrazu do środka domu.
Dom na wzór Sinusoidy
Obiekt zaprojektowany przez pracownię ANTIREALITY został wzniesiony na skalistym wybrzeżu, stwarzając wrażenie pnącej się ku górze latarni morskiej. Inspiracją do jego stworzenia była królowa nauk – matematyka, a mianowicie krzywa Sinusoida. Projekt stanowić będzie miejsce ogólnodostępne dla mieszkańców. Obiekt tworzą trzy nałożone na siebie konfiguracje, przypominające krzywą matematyczną. We wnętrzu domu znajdować się będą pomieszczenia mieszkalne, zlokalizowane na pierwszym pietrze oraz tarasy widokowe. Zwieńczenie budowli stanowić będzie basen, znajdujący się na szczycie domu.
Perfect House
Na terenie jednej z łódzkich dzielnic – polesie, powstał niezwykły projekt domu, który został opracowany przez architekta Marcina Tomaszewskiego z pracowni REFORM Architekt. Dom powstał na działce o idealnej lokalizacji, o idealnych wymiarach z dopracowaniem każdego szczegółu budynku. Głównym celem architekta było stworzenie zestawienia brył, z których rozpościerać się będzie widok na najpiękniejsze części działki. Dzięki opisaniu przez inwestorów swoich oczekiwać, stworzone pomieszczenia idealnie się zazębiają tworząc perfekcyjną przestrzeń do życia i pracy.
Nadmorska rezydencja
Głównym założeniem inwestorów oraz projektantów z gdyńskiej pracowni architektonicznej Arch_Deco było wpisanie budynku w już istniejącą architekturę oraz otaczającą je naturę. Dzięki swojej niebywałej lokalizacji na skałach pasa nadmorskiego brzegu, mieszkańcy mogą podziwiać wschody i zachody słońca. Zastosowane przez architektów systemu przeszkleń przesuwnych daje możliwość połączenia w jedną przestrzeń salonu, basenu oraz tarasu.
Dom na skale
Punkt wyjściowy projektu stanowiły już osadzone na terenie działki skały, na których bazuje cała konstrukcja. Za projekt odpowiada Marcin Tomaszewski z pracowni REFORM Architekt. Jak każdy zaprojektowany przez tego architekta budynek, dom wymusza od odbiorców przemyślenia oraz analizy. Na pierwszy rzut oka budynek tworzą chaotycznie poukładane bryły, natomiast im dłużej skupimy się na ich położeniu, dochodzimy do wniosku, że jest on niezwykle poukładany.
Dom zainspirowany sztuką
Luksusowa willa, wzniesiona oraz inspirowana sztuką powstała w jednym z indyjskich miast – New Delhi, a autorem projektu jest studio Atrey & Associates. Projektanci mięli za zadanie stworzenie domu, w którym mieszkańcy stale odkrywać będą jego fenomen, porzucając prostolinijne wyobrażenie budowli mieszkalnych. Obiekt stworzony z minimalistycznych materiałów idealnie wkomponowuje się w otoczenie. Zastosowane linie proste, elementy wykończeniowe oraz biel we wnętrzu budynku jeszcze bardziej nawiązują do sztuki, nadając mu elegancji i szyku.
Dom na skarpie
Dom usadowiony na skarpie wzniesiony został w niewielkiej polskiej miejscowości Głębockie, tuż przy linii brzegowej jeziora Ślesińskiego. Za jego projekt odpowiada Marcin Lewandowicz z pracowni ENDE. Podstawę konstrukcji stanowi stalowy szkielet, którego elewację tworzy drewniana okładzina. Kluczowym elementem budynku są panoramiczne przeszklenia. Działka została wzbogacona o drewniane ogrodzenia, żywopłoty oraz zieleń izolującą, dzięki takim zastosowaniom mieszkańcy uzyskali więcej intymności oraz bezpieczeństwa.
Dom MONOHROM
Przeszklony dom w otoczeniu lasu, zaprojektowany został przez architektów z jednej z wrocławskich pracowni JABRAARCHITECTS. Zaprojektowany budynek posiada dwie kondygnacje, zwieńczone płaskim dachem. Zastosowana, drewniana elewacja idealnie wtapia się w otaczający krajobraz. Dzięki licznym i obszernym przeszkleniom okiennym odbiór zewnętrznego, naturalnego świata przez mieszkańców jest spotęgowany.
Groove – dom tradycyjny
Budynek swoją formą oraz wykończeniem mocno nawiązuje do architektury skandynawskiej. Elewacja stworzona z ciemnego, modrzewiowego drewna nadaje mu charakteru oraz klasy. Bryła budynku przypomina nowoczesną, minimalistyczną stodołę z wielkimi przeszkleniami okiennymi, które liczą nawet 11 metrów. Dzięki nim dom otwiera się na otaczającą go naturę i krajobraz.
Dom Leśny
Projekt domu zdobył 1 miejsce w międzynarodowym konkursie World Architecture Community, mierząc się z pracowniami z 22 krajów. Głównym zamysłem pracowni 81.WAW.PL było połączenie nowoczesnej architektury z otaczającym, naturalnym krajobrazem. Elewacja budynku wykonana została z kamienia o strukturze imitującej pnie sosen, które rosną wokół domu. Bryłę obiektu tworzą trzy nałożone na siebie konstrukcje tworząc tym samym loggie oraz taras.
Norweska willa
Za projekt willi zlokalizowanej na jednej z norweskich wysp Hallvardøy w północnej Norwegii, odpowiada wielokrotnie nagradzany architekt Snorre Stinessen. Dom wtopiony w otaczający go krajobraz powstał w ścisłej współpracy z rodzina inwestora, która brała udział zarówno w pracach projektowych jak i również budowlanych. Jednym z największych wyzwań postawionych przed architektem oraz rodziną było stworzenie nowego planu zagospodarowania terenu dla wybranego obszaru pod budowę dom u. Willa wzniesiona na lekkim wzgórzu zapewnia zapierający dech w piersiach widom na otaczające go fiordy i góry. Budynek podzielony został na dwie części. Część dzienna oraz część w której zlokalizowane są sypialnie oraz sauna. Dzięki zastosowaniu w całym domu przeszkleń mieszkańcy mogą podziwiać otaczający ich krajobraz.
Dom pełen harmonii
Dom łączący w sobie elegancję, nowoczesność oraz harmonię, powstał dzięki projektowi architekta Marcina Tomaszewskiego, założyciela pracowni REFORMA Architekt. Budynek zaprojektowany został według zasad feng shui osiągając tym samym wspomnianą wcześniej harmonię budynku z otoczeniem. Projekt stanowi idealne odzwierciedlenie nowoczesności obok której nie można przejść obojętnie. Dzięki licznym przeszkleniom okiennym oraz zastosowaniu klasycznych szarości, budynek zyskuje charakter eleganckiej i prestiżowej inwestycji.
Willa na północy Izraela
Niezwykła willa położona przy samym wybrzeżu Morza Śródziemnego powstała dzięki projektowi architekta – Moshe Zion, który za punkt wyjściowy obrał sobie zapierający dech w piersiach widok na morze. Największym wyzwaniem dla projektanta była modernizacja już istniejącej bryły budynku stworzonej w stylu rustykalnym. Spektakularny efekt końcowy, będący połączeniem nowoczesności oraz luksusu osiągnięty został dzięki zastosowanym rozwiązaniom oraz materiałom wykończeniowym.
Industrialna willa
Za projekt niezwykle przemyślanej willi na warszawskiej Saskiej Kępie odpowiada architekt Bogdan Kulczyński oraz Joana Kulczyńska z pracowni Kulczyński Architekt. Przed architektami zostało postawione zadanie zmiany już istniejącej bryły na działce według pozwoleń i zaleceń konserwatora zabytków. Przestrzeń ponad 400 metrów kwadratowych została zaprojektowana na wzór domu samego architekta, który urzekł swoją prostotą i nowoczesnością inwestorów.