MENUMENU

Najwyższy poziom designu cz.I

DOM – RZEŹBA

Dom o bryle przypominającej rzeźbę został zaprojektowany przez Petera Gronycha i Yvonne Dollega.

Dom- rzeźba znajduje się w niemieckim mieście Wetzlar i został wybudowany na niewielkiej działce, która zdeterminowała kształt budynku. Dom jest wyróżniającą się z otoczenia i pełną naturalnego światła bryłą o zwartym wręcz abstrakcyjnym kształcie. Większość obiektu została wykonana z betonu, wyjątkiem jest poddasze wykonane z drewnianych prefabrykatów. Przeszklone przyziemie domu pozwala mieszkańcom cieszyć się zachowaną na działce zielenią, białe elewacje dodają lekkości bryle, a zarazem jeszcze bardziej podkreślają jej abstrakcyjny kształt.


 

 

Designerski salon Louis Vuitton

W centrum Seulu został otwarty nowy salon firmowy Louis Vuitton zaprojektowany przez słynnego architekta Franka Gehry.

Luksusowa marka Louis Vuitton słynie z designerskich butików. Nowoczesne obiekty powstające w największych światowych miastach powstają we współpracy z wybitnymi architektami. Ekspresyjnie ukształtowana fasada wykonana ze szkła podkreśla dynamiczną formę budynku. Szkło i biel falującej fasady projektanci uzupełnili dekoracją z ogromnych, wielokolorowych papierowych kwiatów. Wnętrze jest jasne, pełne naturalne światła i lekkości. Cały projekt jest ukłonem ku historii i kulturze Korei.

 

 

 

Zielone penthousy w Toronto

W Toronto powstaje 8 zielonych, luksusowych penthousów zaprojektowanych przez słynną pracownie Bjarke Ingels Group.

King to kompleks o charakterze mieszkalno-usługowym składający się z modułów, które zostały obrócone tak, aby zmaksymalizować dostęp do naturalnego światła oraz zapewnić jak najlepsze widoki z każdego mieszkania. Na każdym z 4 szczytów obiektu powstaną 2 penthousy o powierzchni od 279 m kw. do 418 m kw. Będą wyróżniały się dużymi przeszkleniami, bujną zielenią, prywatnymi herbaciarniami, szklarniami oraz ogrodami zimowymi ze wspaniałymi widokami. Wszystkie mieszkania będą miały dostęp do porośniętych roślinami tarasów.

 

 

Mikro-dom

Mieszkający w Tokio architekt Takeshi Hosaka zaprojektował dla siebie i na swoje potrzeby mikro-dom.

Love 2 House to dom o powierzchni 18 m2 powstały na wąskiej działce, pomiędzy istniejącymi budynkami w Tokio. Dla zapewnienia wystarczającej ilości światła powstał strzelisty dach z okrągłym świetlikiem. We wnętrzu dominuje surowy styl i beton, z którego wykonano również część mebli. Dla zrównoważenia surowości wprowadzono drewniane meble i podłogi w ciepłych odcieniach. Wysoki sufit sprawia, że mała przestrzeń nie przytłacza a wnętrze jest jasne i wydaje się większe niż w rzeczywistości.

 

 

 

Rosyjskie smart city

Smart city zaprojektowane zostało przez pracownie Zaha Hadid Architects, jest koncepcją urbanistyczno- architektoniczną, która powstanie w zachodniej części Moskwy.

Dzielnica Rubliowo-Archangielskoje ma stać się ultranowoczesną częścią miasta, w której może zamieszkać ponad 66 tysięcy osób. Na powierzchni 460 ha powstaną inteligentne budynki mieszkalne (2,6 mln mkw.), nowoczesne biurowce (807 tys. mkw.) a nawet instytucje kultury. Jednak ponad jedną trzecią powierzchni dzielnicy będą stanowiły parki i lasy, a w jej centrum powstanie duże jezioro. Nowe osiedle zostanie połączone z centrum Moskwy specjalnie powstałą linią metra.

 

 

 

Apartamentowiec z 19 basenami

Na Cyprze powstał niezwykły budynek z luksusowymi mieszkaniami. Do każdego z 19 lokali przynależy prywatny basen.

Apartamentowiec powstały w Limassol został zaprojektowany przez architektów z francuskiej pracowni, Hamonic + Masson & Associés. Do mieszkalnej wieży przytwierdzono platformy z prywatnymi basenami i ogrodami, dzięki czemu budynek przypomina kwiat. Budynek o wysokości 55 metrów i powierzchni 6 tysięcy mkw. Baseny zostały umieszczone na dużych, okrągłych lub owalnych platformach przytwierdzonych do wieży budynku. Na niektórych platformach architekci zaplanowali ogrody z egzotyczną roślinnością.

 

 

 

1000 drzew” w Szanghaju

1000 drzew” będzie kilku bryłowym budynkiem, w którym powstaną sklepy, biura, restauracje oraz galerie sztuki.

Całość będzie przypominać pokryte roślinnością górskie szczyty. Rośliny zostaną umieszczone w olbrzymich donicach znajdujących się na białych, betonowych kolumnach, które będą również stanowiły część konstrukcji budynku. Donice będące przedłużeniem kolumn przypominają drzewa, których pnie przechodzą przez trzy poziomy parkingu i osiem pięter części handlowej, a korona rozkłada się już na zewnątrz. Wyjątkowy zielony projekt stworzyła pracownia Heatherwick Studio.

 

 

 

Apartamenty Foksal 13/15: najlepszą inwestycję mieszkaniową w Polsce 2019

Tytuł CIJ Awards dla najlepszej inwestycji mieszkaniowej w Polsce 2019 przyznano apartamentowcowi Foksal 13/15.

Jest to szczególny projekt w portfolio Ghelamco i jeden z najbardziej niezwykłych w historii rewitalizacji zabytków w Polsce. W wyniku kompleksowej restauracji i częściowej rekonstrukcji dwóch ponad 120-letnich kamienic w centrum Warszawy przywrócono oryginalny wygląd fasad i wnętrz z końca XIX wieku. Obecnie jest to jeden z najbardziej prestiżowych adresów w Polsce. Apartamentowiec zapewni swoim mieszkańcom liczne komfortowe udogodnienia, m.in. strefę SPA, salę fitness, podziemny parking, przestronne tarasy na dachu oraz usługi concierge. Obie rezydencje mieszczą łącznie 55 luksusowych apartamentów o powierzchni od 47 do 260 mkw.

 

 

Prestiżowa nagroda dla polskiego muzeum

Muzeum Katyńskie znajdujące się na terenie Cytadeli Warszawskiej otrzymało prestiżową nagrodę East Centric Architecture Triennale Award.

Nagroda ta to jedno z najbardziej prestiżowych wyróżnień w dziedzinie architektury, które jest przyznawane podczas Triennale Architektury odbywającego się co trzy lata w Bukareszcie. Nagrodzony projekt przygotowała pracownia BBGK Architekci. Tytuł najlepszego budynku publicznego w Europie Środkowej i Wschodniej, jest już kolejną nagrodą jaką otrzymało Muzeum Katyńskie. „Potencjałem tego projektu był bardzo trudny temat. Długo zastanawialiśmy się, jak powinno wyglądać miejsce upamiętnienia ofiar zbrodni katyńskiej. Zapadła decyzja, aby muzeum mówiło nie tylko o śmierci, lecz także o życiu ofiar, o ich rodzinach, było wyrazem pamięci o nich. Ideą muzeum jest droga która prowadzi przez zabytkowy teren cytadeli(…)”- wyjaśniają autorzy projektu.

 

 

 

Wybrano najlepszy budynek Wielkiej Brytanii

Prestiżowa nagroda RIBA Stirling Prize jest przyzwana najlepszym budynkom w Wielkiej Brytanii z podziałem na regiony.

W tegorocznej edycji nagrodę otrzymało osiedle mieszkalne w Norwich. Jurorzy określili projekt jako „skromne arcydzieło”. Osiedle Goldsmith Street zostało zaprojektowane przez Mikhail Riches i Cathy Hawley. Należy zaznaczyć, że jest to inwestycja publiczna zamówiona przez urząd miasta. W ramach przedsięwzięcia powstało prawie 100 energooszczędnych domów. Co ważne, osiedle przeznaczone zostało tylko do ruchu pieszego, co oznacza, że nie ma tam samochodów, jezdni, garaży czy parkingów. Dzięki zastosowaniu szeregu rozwiązań pozwalających oszczędzać energię osiedle jest nie tylko proekologiczne ale również stosunkowa tanie w utrzymaniu.

Najwyższy poziom designu cz.I
5 (100%) 11 votes