Najpiękniejsze niemieckie zamki

Z różnych szacunków wynika, że u naszych zachodnich sąsiadów znajduje się ponad 20 000 zamków, twierdz, fortec i pałaców. Burzliwe historia terenów współczesnych Niemiec spowodowały, że od północnych krańców, tuż przy granicy z Danią, przez malownicze góry Harz, dolinę Renu, po zalesione pasma Alp przez wiele wieków powstawały masywne fortyfikacje, urokliwe rezydencje i bajkowe zameczki. Jednak najwięcej spektakularnych, historycznych budowli pochodzi ze średniowiecza oraz romantycznego XIX wieku

Zamek Hohenzollernów jest jednym z najbardziej znanych i zachwycających zamków, nie tylko w Niemczech ale również w całej Europie. Został wybudowany w XIX w. z rozkazu króla Fryderyka Wilhelma IV na samotnej, zalesionej skale Jury Szwabskiej (land Badenia-Wirtembergia). Zamek wyróżnia się dziesiątkami neogotyckich wież i baszt. Pomimo, że wszystkie komnaty są bogato zdobione, to na szczególną uwagę zasługuje: Błękitny Salon królowej, królewska sypialnia, a także biblioteka. W skarbcu kryją się pruskie memorabilia, w tym korona cesarza Wilhelma II.

Zamek Schwerin znajduje się nad malowniczym jeziorem Pojezierza Meklemburskiego. Potężne zamczysko powstało w XIX w. na wyspie na Jeziorze Schwerińskim. Zabytkowy obiekt w stylu neorenesansowym wzorowany był na znanym zamku Chambord nad Loarą. Wnętrza charakteryzują się bogatym wystrojem, zabytkowymi meblami, dziełami sztuki oraz ozdobnymi boazeriami. Zwiedzając zamek warto zajrzeć do ogrodów zamkowych (Burggarten), w których znajdują się stawy, rzeźby oraz fontanny.

Około 20 km do od Hanoweru w Dolnej Saksonii, w pobliżu Hildesheim znajduje się neogotycki zamek książąt hanowerskich. Powstał o w połowie XIX w jako prezent od Jerzy V, ostatniego króla Hanoweru dla jego żony. Formalnie zamek należy do książecej gałęzi Welfów, która jest najstarszą dynastią książęcą w Europie. Podczas wycieczki z przewodnikiem można zajrzeć do, wciąż używanych komnat książęcych.

Zamek Hohenschwangau został wybudowany w w latach 30. XIX przez ówczesnego księcią Maksymiliana II Bawarskiego w miejscu gdzie dawniej znajdował się średniowieczny fort. Zamek pełnił funkcję letniej rezdencji bawarskiej rodziny królewskiej. W pełnych przepychu wnętrzach widać bogato zdobione, rycerskie freski i ornamenty. W jednej z komnat znajduje się pianino, na którym grał Ryszard Wagner.

Na potężnej skale Jury Szwabskiej w Badenii-Wirtembergii znajduje się powstały w XIX w zamek Lichtenstein. Budowla w w stylu neogotyckim oferuje zwiedzającym zamkową kalpicę z iponującymi witrażami oraz bogatą kolecję militariów.

Zamek Wernigerode stonowi jedną z wielu atrakcji niesamowitego regionu gór Harz. Powstał w w XIX na polecenie Otto von Stolberg-Wernigerode, zastępca kanclerza Niemiec Otto Bismarcka. Wyposażenie stanowią oryginalne meble, zdobienia i zbiory z kolekcji grafa.