Najlepsze architektoniczne nieruchomości komercyjne- przegląd

Siedziba Theater Le Diamant, który znajduje się mieście Quebec City w Kanadzie jest zwycięzcą prestiżowego konkursu architektonicznego Architizer A+Award 2020. Gmach teatru wygrał w kategorii: najlepsza bryła teatralna została siedziba. Autorami nagrodzonego projektu są dwie współpracujące ze sobą pracownie Atelier In Situ i Jacques Plante architect. Theater Le Diamant to nowoczesna bryła wkomponowana w historyczną zabudowę. Co ciekawe, nowo powstałe skrzydło zostało połączone z zabytkową kamienicą. Nowy element został złączony pod kątem, dzięki czemu całość ma dynamiczny charakter dodatkowo podkreślony przeszkloną elewacją.

 

 

 

W holenderskim mieście Spijkenisse powstała przeszklona biblioteka. Projekt, który stał się wizytówką miasta został zaprojektowany przez architektów z pracowni MVRDV. Budynek to w całości przeszklona piramida o powierzchni 9300 m kw. W obiekcie, oprócz biblioteki znajduje się centrum edukacji, klub szachowy oraz sale konferencyjne. We wnętrzu zostało zastosowane nietypowe rozwiązanie architektoniczne, architekci rozmieścili regały z książkami na platformach, dzięki czemu odwiedzający czują się jakby spacerowali po prawdziwej górze. Co więcej na końcu ścieżki, na wysokości 480m znajduje się kawiarnia z dużym, panoramicznym oknem.

 

 

 

Kościół zaprojektowany przez czeskiego architekta Mareka Jan Štěpán nie jest typowym obiektem sakralnym. Budynek powstały w w dzielnicy Lesná, położonej w północnej części Brna składa się z trzech kontrastujących ze sobą brył: strzelistej, betonowej wieży, głównego okrągłego pomieszczenia oraz parterowego budynku, pełniącego funkcje „centrum duchownego”. Projekt utrzymany jest w duchu minimalizmu a jedynymi awangardowymi rozwiązaniami są kolorowe szyby, które zwieńczają kościelny korpus.

 

 

 

Budynek, który powstał w latach 60tych XX wieku przeszedł gruntowną metamorfozę. Dzięki projektowi Jonathan Ashmore obiekt, znajdujący się pośrodku pustyni w Zjednoczonych Emiratach Arabskich stał się luksusowym hotelem z restauracją oraz ośrodkiem spa. Największym wyzwaniem dla twórcy było dostosowanie bryły budynku i materiałów do ekstremalnych warunków klimatycznych ( bardzo wysokie temperatury w ciągu dnia, silne promieniowanie UV, burze piaskowe czy gwałtowne spadki temperatury w nocy). Dlatego też w projekcie wykorzystano stal Corten, aluminium, drewno oraz słynące ze swej wytrzymałości spieki kwarcowe włoskiej marki Laminam. Wszystkie elementy są utrzymane w ciepłej palecie barw: brązach, rozbielonej żółci, zgaszonej czerwieni, nawiązujące do złóż żelaza obecnych w emiracie Szardża. Luksusowy hotel składa się tylko z pięciu pokoi, przez co jest jeszcze bardziej ekskluzywny, recepcji, jadalni oraz tarasu na dachu. Co znamienne w każdym pokoju znajduje się przeszklony fragment dachu, tak by z sypialni można podziwiać rozgwieżdżone pustynne niebo. Wnętrza nie emanują przepychem i bogactwem, ale ujmują bezpretensjonalną elegancją i prostotą.

 

 

 

Wieżowiec, którego projekt powstał w słynnym Studiu Zaha Hadid Architects znajduje się w Pekinie. Leeza Soho ma wysokość 207 metrów i dysponuje najwyższym na świecie atrium. Obiekt to w zasadzie dwie połączone ze sobą wieże, które łączą się ze sobą w kilku miejscach a całość jest zamknięta w szklanej skorupie. „Stojąc nad tym tunelem, konstrukcja Leeza Soho dzieli jej objętość na dwie połowy zamknięte pojedynczą powłoką fasadową. Powstająca przestrzeń między tymi dwiema połówkami rozciąga się na całą wysokość wieżowca, tworząc najwyższe na świecie atrium o wysokości 194,15 metrów”- informują architekci. Duże przeszklenie nie tylko zapewniają odpowiednią ilość naturalnego światła ale także poprawiają parametry techniczne budynku. W konsekwencji obiekt otrzymał standard zielonego budynku na poziomie LEED Gold.

 

 

 

Współczesna architektura sprawia, że budynki coraz częściej przypomina dzieła sztuki. Przykładem może być nowo powstała siedziba Centrum Sztuki Współczesnej w Oklahoma City. Gmach Oklahoma Contemporary Arts Center został opracowany przez lokalnego architekta Randa Elliotta. Muzeum to nowoczesny, czterokondygnacyjny budynek mieszczący sale wystawowe, kawiarnie, sklep, bibliotekę, czytelnię, sale wykładowe i warsztatowe oraz taras mieszczący 250 osób. Całość wyróżnia prostota i elegancja, jednak elewacja pokryta 16800 wąskimi aluminiowymi panelami dodaje projektowi charakteru. Poswatały geometryczny wzór skutecznie odbija światło przez co budynek niejako reaguje na zmianę pogody i dostosowuje się do otoczenia. Co ciekawe gmach z każdej strony wygląda nie co inaczej.

 

 

 

Budynki użyteczności publicznej coraz częściej stają się wizytówkami miejsc, w których powstają. W chińskiej prowincji Henan powstanie kompleks obiektów służących lokalnej ludności. Projekt opracowany przez pracownie Atelier Xi to odpowiednik Domu Kultury. Obiekt o powierzchni 55 mkw jest pierwszym z całego kompleksu obiektów, które zastaną zrealizowane na terenie całej prowincji. Celem autorów było, aby budynek maksymalnie odróżniał się od otoczenia. Dlatego pośród pól i łąk powstał nowoczesny, dynamiczny gmach. Forma budynku jest efektowna wręcz rzeźbiarska. Pawilon w kolorze brzoskwini, które są hodowane na tamtejszych teremach, został wykonany z barwionego betonu. Górna część dwukondygnacyjnej bryły jest całkowicie przeszklona, dzięki czemu pełni także funkcji miko punktu widokowego.

 

 

 

Kamienica znajdująca się w Warszawie przy ulicy Smolnej 40 przeszła proces gruntownej rewitalizacji. W zabytkowym obiekcie powstał luksusowy hotel. Projekt przekształcenia budynku opracował architekt Bogdanowi Kulczyńskiemu z warszawskiej pracowni Kulczyński Architekt, która ma w swoim dorobku wiele tego typu realizacji. Eklektyczna, bogato zdobiona elewacja kamienicy przy ul. Smolnej 40 była w fatalnym stanie. Nie zachował się także oryginalny dach – ostatnia kondygnacja została zniszczona w wyniku bombardowania i pożaru. Konserwator zabytków zgadzał się na lekką modyfikację dachu, ale nie na dodanie całej kondygnacji. To zmusiło architekta i jego zespół do poszukiwań w bibliotekach i źródłach historycznych, aby odkryć, jak wyglądała oryginalna konstrukcja. Aby zaznaczyć fakt, że dach jest elementem nowym, odbudowanym, został uzupełniony o całoszklane lukarny, które nie tylko stanowią jedyny nowoczesny akcent frontu budynku, ale też doskonale doświetlają pokoje hotelowe. Na tyłach kamienicy, została dobudowana oficyna o zupełnie innym, nowoczesnym charakterze, z w pełni przeszkloną elewacją. Łączenie oryginalnej zabudowy ze współczesnymi materiałami i elementami to jeden ze znaków rozpoznawczych pracowni Kulczyński Architekt.

 

 

 

Kolejną spektakularną rewitalizacją jest odnowieniowe kamienicy „Żelazko” w Poznaniu. Dzięki projektowi architektów z CDF Architekci odnowiony zabytkowy obiekt znajdujący się przy ul. Ogrodowej 19, przy słynnym Starym Browarze został zwycięzcą konkursu im. Jana Baptysty Quadro na najpiękniejszy budynek Poznania. Projekt został doceniony za odwzorowanie charakterystycznego kształtu budynku oraz podniesienie standardu dzielnicy. „Staramy się projektować budynki, które zostaną zapamiętane i będę służyć poznaniakom przez wiele lat. Dlatego tym bardziej cieszymy się, że mieliśmy tak niesamowite szczęście pracować dla firmy Constructa Plus, która dała nam dużo wolności, jeżeli chodzi o charakter tej kamienicy, układ funkcjonalny czy wykorzystane materiały. Jak do tej pory żaden nasz projekt nie wzbudzał tylu emocji i tylu sympatycznych komentarzy. To pokazuje, że ludzie zauważyli ten budynek i go zaakceptowali, a to jest dla nas najważniejsze” – komentuje Karol Fiedor, prezes zarządu CDF Architekci.

 

 

Gmach teatru powstałego w 1903 roku wymagał rozbudowy i dostosowania do współczesnych wymagań. Architekci z biura projektowego Opus5 Architects! Opracowali projekt, który poszanował zabytkowy budynek ale jednocześnie go unowocześnił i dodał więcej przestrzeni użytkowej. Théâtre Legendre zaprojektowany przez architekta Léona Legendre,znajduje się we francuskim mieście Evreux. Zakres prac obejmował zarówno odnowienie sal, w których odbywają się spektakle, korytarzy, pomieszczeń technicznych, a także zmodernizowanie przylegającego do budynku skweru. Tylną część teatru pokryto nową elewacją wykonaną ze stali odbijającej światło. Jednak kluczowym elementem projektu było rozbudowanie teatru. Do zabytkowego gmach dodano nowe skrzydło, w którym powstało przestronne lobby. Można stwierdzić, że bardzo współczesny, przeszklony pawilon stał się niejako łącznikiem tradycji z nowoczesnością.

 

 

 

Wiele instytucji kultury ogłasza konkursy architektoniczne na obiekty takie jak muzea czy galerie sztuki. Projekt na Muzeum Wypędzonych w Berlinie także został wyłoniony na podstawie międzynarodowego konkursu. Zwycięzcami zastała pracownia architektoniczna Dorte Mandrup z Danii, która zaproponowała, aby nowy obiekt powstał tuż przy ruinach dawnego dworca kolejowego Anhalter Bahnhof, co więcej w zamyśle architektów oba obiekty mają zostać ze sobą zintegrowane. Nowy gmach muzeum ma mieś powierzchnię 6300 m2, w jego wnętrzu powstaną: przestrzenie wystawowe, galerie, sale edukacyjne oraz restauracja. Zwycięski projekt zakłada powstanie wygiętej w łuk ceglanej bryły, „oplatającej” zabytkowe pozostałości budynek dworca. W szczelinie pomiędzy budynkami powstanie ogólnodostępna przestrzeń publiczna. Nowo powstały obiekt to prosta, ale jednocześnie charakterystyczna bryła z łukowatymi przeszkleniami w przyziemiu i ażurowymi elewacjami wyższych kondygnacji.

 

 

 

Podczas jubileuszowej, dziesiątej edycji EuropaProperty CEE Investment Awards, nagrodę otrzymał warszawski projekt- Warsaw HUB. Inwestycja została nagrodzona w kategorii Office Project of the Year. Kompleks został doceniony przez międzynarodowe jury, za najbardziej innowacyjny projekt biurowy w Polsce, zrealizowany przez Ghelamco. Obiekt powstały przy rondzie Daszyńskiego to kompleks trzech wieżowców o powierzchni 113 tys. mkw. na stołecznym rynku nieruchomości komercyjnych wyróżnia go nowoczesna architektura, różnorodnością funkcji oraz zaawansowanie technologicznie. Najemcy mają do dyspozycji m. in. dedykowaną aplikację z systemem operacyjnym do zarządzania biurem, nawigacji po budynku i trybem pandemii, a także antywirusowe rozwiązania, takie jak lampy UV do dezynfekcji wind, specjalny tryb działania klimatyzacji czy bezkontaktowe systemy dostępu do budynku. Należy dodać, że Warsaw HUB to inwestycja łącząca w sobie wiele różnych funkcji i przestrzeni takich jak biura, powierzchnie coworkingowe, hotele, restauracje, klub fitness oraz pasaż handlowo-usługowy.