Współczesne luksusowe domy to przede wszystkim połączanie nieoczywistego designu z nowoczesnymi technologiami. Coraz ważniejszy dla inwestorów staje się także aspekt ekologiczny i rozwiązania, dzięki którym luksusowe domy stają się bardziej eko.
Luksusowy dom zaprojektowany przez pracownie architektoniczną Richar David Architekti wyróżnia się szklanym dachem. Budynek będący klasyczną bryła z dwuspadowym dachem zyskał wyjątkowości dzięki jednemu elementowi. Szklany dach wykonany z czterokomorowego, półprzezroczystego poliwęglanu wystający poza główną bryłę domu kryje w sobie szklarnie oraz zadaszony taras z widokiem na ogród. Cały projekt doskonale uzupełnia parter pokryty deskami z drewna modrzewiowego. Luksusowy dom znajdujący się w miejscowości Chlum, niedaleko miasta Hořice w Czechach jest przykładem jak w niebanalny sposób połączyć ekologię i design.
Wieżowiec o wysokość 144 m powstanie przy bulwarze Bajram Curri w Tiranie i stanie się najwyższym budynkiem w Albanii. Downtown One to wielofunkcyjny budynek mieszkalny zaprojektowany przez słynne studio projektowe MVRDV. W wieżowcu powstanie pięciokondygnacyjny parking, cztery piętra zostaną przeznaczone na lokale usługowe oraz 11 kondygnacji na powierzchnie biurowe. Natomiast na dwóch piętrach (16. i 17.) powstanie wspólna przestrzeń dla mieszkańców i gości (centrum fitness i spa, sale konferencyjne, bar, restauracja i strefa dla dzieci). Obiekt powstanie z osobnych modułów ustawionych na sobie w taki sposób aby wystawały na za bryle. Całość zastanie obsadzona roślinnością. Wystające okna wykuszowe zapewnią lepsze doświetlenie pomieszczeń i spektakularny panoramiczny widok na miasto i góry. Inwestycja została zaprojektowana zgodnie z wymogami certyfikatu LEED.
Luksusowy dom zaprojektowany przez architekta Amey Kandalgaonkar wyróżnia się zarówno kształtem bryły jak i lokalizacjom. Budynek przypominający wstążkę okalającą skałę powstał na pustyni. House in the desert został wykonany z betonu i nawiązuje do surowego krajobrazu. Jednak dzięki lekkim i opływowym kształtom budynek zyskał na lekkości. Całość imitująca ruch wiatru składa się z dwóch, nachodzących na siebie brył. Pionowa ściana łącząca parter z wyższą kondygnacjom jest niejako filarem domu. Część mieszkalna zyskała kształt zawiniętego prostopadłościanu natomiast na dachu poziomej bryły powstał basen typu infinity oraz przestronny taras.
Pracownia architektoniczna Estudio Felipe Escudero zaprojektowała luksusowy dom, który powstał w Ekwadorze. Budynek powstały z betonu dzięki opływowym kształtom i ogrodowi na dachu zastał nie tylko na lekkości ale także wyjątkowy charakter, który go wryóznia spośród innych willi. Dom posiada duże panoramiczne okna, które doświetlają wnętrza i otwierają je na ogród. Forma obiektu jest niejako organiczna co zostało podkreślone dzięki krzywizną wykonanym z betonu i ich połączeniu z roślinnością. Dach zmieniony na przestronny ogród na również wpływ na eksploatacje budynku, chroni przed nadmiernym nagrzewaniem oraz wychładzaniem.
Luksusowy dom zaprojektowany przez Todda Saundersa został ogłoszony zwycięzcom podczas prestiżowego konkursu A’ Design Awards 2020. Villa AT również powstała na nietypowym, skalistym terenie, w miejscowości Søgne w Norwegii, aby budynek lepiej wpisywał się w krajobraz architekci stworzyli bryle o miękko wyginających się, falujących elewacjach. Część elewacji, która została wygięta w łuk jest całkowicie przeszklona. Takie wygięcie zapewniło mieszkańcom poczucie intymności oraz osłoniło duży taras przed wiatrem. Aby ocieplić budynek wykorzystano naturalne drewno.
Luksusowe domu czasem na pierwszy rzut oka są niedostępne i ukryte. Tak jak projekt architekta Adriana Kasperskiego, który został zanurzony w pagórkowatym terenie w w Dolinkach Krakowskich, w miejscowości Racławice. Autor projektu podkreśla, że „podstawowymi założeniami projektu było dopasowanie do kontekstu, bliskość z naturą oraz zachowanie intymności przyszłych mieszkańców”. Koncepcja architektoniczna została opracowana tak, żeby przestrzenie pomiędzy istniejącymi skarpami a jego ścianami mogły zostać zasypane i wyprofilowane i by stworzyć efekt domu zagłębionego w ziemi. Dzięki temu od zachodu i południa budynek jest praktycznie niewidoczny. Jest to kolejny przykład luksusowego domu, w którym rozwiązania proekologiczne są bardzo istotne. Budynek obsypano ziemią z wykopów pod fundamenty, która to znacząco podniosła szczelność i izolację budynku, a więc spowodowała, że stał się on bardziej energooszczędny. Ponad to do jego budowy wykorzystano lokalne materiały (w tym: pochodzących z pobliskiego kamieniołomu łamanych skał wapiennych) dla zmniejszenia śladu węglowego.
Martins Lucena Arquitetos zaprojektował luksusowy dom, który powstał w mieście Natal w Brazylii. Obiekt, na życzenie inwestora, jest jak najbardziej otwarty i zintegrowany z otoczeniem. Całość składa się z kompozycji kilku brył, które poprzesuwano względem siebie, tak aby dawały cień przestrzeni wokół domu oraz żeby zacieniały duże okna i przeszklenia. I tak bryła parteru jest przesunięta względem parteru tak i zapewnia cień tarasowi i basenowi. Jeden kubików, który tworzy parter został cofnięto od drugiego, aby nieco osłaniał szklane tafle elewacji. Prosta, geometryczna forma i biała elewacja wraz z klarownym układem brył można uznać za współczesną interpretacje modernizmu i to w ekskluzywnym wydaniu.
Wieża ciśnień o wysokości 30 metrów została przekształcona w luksusowy dom. Obiekt znajdujący się w centrum Londynu został przekształcony przez duet architektów: Leigh Osborne i Graham Voce, którzy kupili go już w 2008 roku. W zmodernizowanej wieży ciśnień powstał wysoki na 9 pięter apartament, którego centralnym punktem jest przeszklony salon. Mieszkanie składa się z czterech przestronnych sypialni z łazienkami, kuchni z jadalnią i siłowni. Co więcej, zabytkową wieżę rozbudowano o przeszklony kubik, gdzie powstał salon. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom udało się dokładnie oczyścić ceglaną elewację i przywrócić jej oryginalny wygląd.