Nowe oblicze willi
Willa znajdująca się nad wybrzeżem Morza Śródziemnego na północy Izraela zapewnia mieszkańcom wyjątkowe widoki. Obiekt został zaprojektowany w taki sposób, aby stał się częścią otaczającego krajobrazu. Autorem willi, w której króluje otwarta przestrzeń oraz widoki na ogród i basen jest architekt Moshe Zion. Ważnym elementem projektu jest spektakularna fasada powstała z dwóch odcieni spieków Dekton od Cosentino. Materiał przypinający beton, tworzy w efekcie bardzo industrialny i nowoczesny wygląd. Ogromne tarasy uzupełnione drewnianymi podłogami i szklanymi balustradami stały się swojego rodzaju kontrastem dla „chłodnej”, minimalistycznej szarości. Nowoczesna willa powstała w wyniku gruntownej przebudowy domu w stylu rustykalnym. Zastany obiekt z klasycznej bryły pokrytej dachówką przeistoczył się we współczesną wille.
Monumentalny dom w Alpach
XYZ House to nowoczesny dom jednorodzinny zaprojektowany przez amerykański biuro architektoniczne- Axis Mundi. Projekt, który zakłada powstanie obiektu składającego się z połączenia kilku prostopadłościennych, nachodzących na siebie może powstać w szwajcarskich Alpach. Budynek wyróżniający się zarówno kształtem jak i ulokowaniem ma łącznie ponad 400 mkw powierzchni i w całości pokryty jest perforowaną blachą kortenową. Do domu prowadzą dwa wejścia: na szczycie góry poprzez zawieszony nad ziemią podłużny korytarz oraz poprzez zawieszony kilkadziesiąt metrów niżej kolejny korytarz.
Willa w dżungli
Prezentowana willa ma powstać w kostarykańskiej dżungli, w jednym z najbardziej prestiżowych regionów Kostaryki – Playa Hermosa. Za projekt architektoniczny budynku o powierzchni 570 mkw odpowiada czeskie biuro architektoniczne Formafatal. Art Willa charakteryzuje się prostą i elegancką formą. Obiekt w kształcie prostopadłościanu został praktycznie w całości wykonana z betonu, szkła i stali. Taki wybór materiałów oraz kształtu sprawia, że willa ma brutalistyczny charakter. Dla ocieplenia inwestycji i większego zasymilowania z otoczeniem willa została otoczona ogrodem. Co więcej basen typu inifinity, który został nieco wysunięty łączy obiekt z egzotycznie porośniętym zboczem.
Futurystyczna willa
Futurystyczna willa została zaprojektowana przez angielskiego architekta- Miroslava Naskov. Luksusowy jednorodzinny dom ma powstać w Szwajcarii. Projekt wyróżniający się organiczną, nieregularną bryłą doskonale wtapia się w krajobraz. Co ciekawe, między obłymi strukturami architekt zaplanował dwa owalne baseny, które mają imitować górskie jeziora. Dla większego zbliżenia do natury, wewnątrz się miejsce na dziedzińce i świetliki, w których rozplanowano nasadzenia drzew i krzewów.
Betonowa willa
Nad niewielkim jeziorem Gahar w Iranie powstała surowa, betonowa willa autorstwa architekta Mohammada Rahmati. Villa Gahar powstała w otoczeniu gór, ponieważ inwestorom zależało na bliskim kontakcie z przyrodą i pięknych widokach. Trudne położenie, na pochyłej działce wpłynęło na kształt budynku. Dlatego też część willi została umieszczona pod ziemią a na zewnątrz powstał unikatowy system tarasów. Willa o powierzchni 800 mkw została wykonana z betonu, ale dla przełamania monotonii wykorzystano czarne elementy oraz listwy naturalnego drewna. Aby gmach był przyjemniejszy w odbiorze projektant zaproponował zaokrąglone ściany, których estetyka nawiązuje do klasycznego modernizmu.
Przeszklona willa na wydmie
Współczesne luksusowe nieruchomości wyróżniają się nie tylko architekturą i wykorzystanymi materiałami, ale także lokalizacją. Przykład może stanowić willa zaprojektowana przez architektów z pracowni Cheshire Architects. Dom, który zaprojektowali został osadzony w wydmie w miejscowości Mangawhai na Wyspie Północnej w Nowej Zelandii. Przeszklony, minimalistyczny pawilon doskonale komponuje się z morskim krajobrazem. Dwie płaszczyzny dachu i głównego piętra połączone są trzema obłożonymi drewnem stożkowymi forami, w których ukryto kominek, łazienki i kuchnia. Dla urozmaicenia projektu autorzy zdecydowali się na wkomponowanie w bryłę stożków, które stanowią osłonę dla pomieszczeń takich jak kuchnia, czy łazienka. Dom na wydmie ma 300 mkw powierzchni i nawiązuje do stylu midcentury modern.
Ekologiczne domki na drzewie
Nowoczesne domki na drzewach staja się ciekawą i modna alternatywą dla klasycznych obiektów letniskowych. Przykładem takich zabudowań są domki o powierzchni 15 mkw, które zostały zaprojektowane przez norweską pracownię Sindre Ellingsen. Woodnest zostały zawieszone na wysokości 5-6 metrów nad ziemią a cała konstrukcja została przytwierdzona do drzew stalową obrożą. Co ważne na tak niewielkiej powierzchni architekci zaplanowali cztery miejsca do spania, niewielką łazienkę, kuchnia i część dzienną. Bardzo ważnym elementem projektu są duże przeszklenia, które gwarantują mieszkańcom piękne widoki i możliwość obcowania z naturą. Domki zostały wykonane z naturalnego drewna, które z czasem zmieni swój kolor sprawiając, że wtopią się w leśny krajobraz.
Dom- diament
Architekci z pracowni 314 Architecture Studio zaprojektowali dom jednorodzinny, który swoim kształtem przypomina diament. Wspomniany obiekt powstał na pochyłej działce u podnóża góry Hymettus w miejscowości Voula w Grecji. Bezpośrednią inspiracją dla architektów była tradycyjna japońska technika origami dzięki której budynek zyskał dynamiczną formę, która wpisuje się w skaliste otoczenie. Do czteropoziomowego domu o powierzchni 250 mkw przynależy trójkątny basen, który dodatkowo podkreśla nietypową formę. Kolejnym zabiegiem, któ4rego celem było podkreślenie nietypowej bryły było umieszczenie na wszystkich ścianach dużych okien. Co ciekawe w całym domu zainstalowano system sterowania ruchomymi zasłonami, który jest zdalnie zarządzany, w taki sposób aby dostosować nasłonecznienie do pory dnia. Dom został nominowany do nowej edycji konkursu Mies van der Rohe Award 2022, w którym walczy o tytuł najlepszego obiektu architektonicznego Unii Europejskiej.
Nietypowy projekt domu jednorodzonego
Dom zaprojektowany przez architekta Karla Heinza wyróżnia się nietypowym dachem przypominającym literę „C”, który nawiązuje do kształtu dłoni chroniącej obiekt. W projekcie główny element stanowi drewno. Pojawia się ono w konstrukcji opierającej się na sześciu pniach. Półkolisty dach został wykonany z aluminiowych paneli PREFALZ, które podkreślają nowoczesny charakter inwestycji przy jednoczesnym zachowaniu kształtu i trwałości.
Dom- rzeźba
RE: VMAX HOUSE to luksusowy dom zaprojektowany przez architekta Marcina Tomaszewskiego. Nowoczesny parterowy dom o powierzchni 300 mkw swoim kształtem przypomina raczej rzeźbę niż klasyczny obiekt tego typu. Na finalny kształt obiektu duży wpływ miała działka, na której powstał. „W tym projekcie działka pod budowę domu była bardzo wymagająca i skomplikowana. Skośna, z dużym 8-metrowym spadkiem, co spowodowało, że zdecydowałem się nie tylko na odwrócenie funkcji wewnątrz budynku, ale także na płynne wkomponowanie, wręcz wbicie bryły w teren”- wyjaśnia architekt Marcin Tomaszewski z pracowni REFORM Architekt. Należy również wspomnieć, że funkcje domu są odwrócone (salon na pietrze, sypialnia na parterze). Kolejnym ciekawym elementem są duże okna, dzięki którym dom z każdej strony wygląda inaczej. Wykorzystanie kontrastowego zestawienia bieli z czernią podkreśla nowoczesny i elegancki charakter budynku.
Elegancka willa pośród drzew
Elegancka willa o nietypowym kształcie jest inspirowana modernizmem. Główny akcent projektu został położony na piętro, które ma formę okręgu i nzostało postawione na nieregularnych podporach. Dzięki czemu będzie sprawiało wrażenie, że nie dotyka podłoża. „Zastosujemy stalowe słupy cortenowe, które po skorodowaniu będą wyglądały jak kora sosny. Okrągły plaster pnia w wizji architekta ma przypominać organiczną strukturę, jest niczym drewniane pudełko, zbyt lekkie, by opaść do samego runa. Osiadając wysoko wśród drzew, odsłoni mieszkańcom ciekawą perspektywę i niezwykły widok na las, ale też na sama architekturę domu. Powieszenie takiej struktury na nieregularnie rozmieszczonych „pniach” jest największym wyzwaniem tego projektu. To nietypowe rozwiązanie, skomplikowane architektonicznie i konstrukcyjnie „ – opisuje Przemysław Olczyk autor projektu. Parter budynku będzie się wyróżniał ukośną linią elewacji i poziomą ścianą przeszkleń w półotwartej części mieszkalnej.
Trzyczęściowy dom
Jednorodzinny dom zaprojektowany przez architektów z pracowni Z3Z Architekci składa się z trzech różnych brył, z których każda odzwierciedla inną funkcje budynku. Obiekt powstał w okolicy Krosna Odrzańskiego i jest połączeniem tradycyjnej brył ze współczesnym układem przestrzennym. Duży wpływ na projekt miała nieregularna działka znajdująca się w otoczeniu lasy i jeziora. Dom składa się z trzech brył pokrywających się z funkcjami: dziennej, nocnej i gospodarczej. „Bryły dzienna i nocna korespondują ze sobą poprzez zastosowanie bliźniaczej formy z dachem dwuspadowym oraz tego samego materiału elewacyjnego w postaci deski szalówki z naturalnego drewna, o nieregularnych szerokościach, nawiązujących do niejednostajnego rozstawu drzew w lesie” – wyjaśniają architekci, podkreślając, że celem tego rozwiązania było stworzenie wrażenia spójności budynku z naturalnym krajobrazem. Ściana szczytowa bryły dziennej została całkowicie przeszklona, tu także architekci zastosowali wysoki, otwarty sufit ciągnący się do samego dachu.
Brutalistyczna willa
Architekt Adam Spychała zaprojektował surową betonową wille, która jest inspirowana brutalizmem. Kluczowym elementem projektu są cztery masywne podpory, które dzięki trójkątnemu kształtowi łączą się łagodnie z właściwą, zawieszoną nad powierzchnią terenu bryłą. Takie rozwiązanie sprawiło, że budynek zyskał dynamicznego wręcz rzeźbiarskiego charakteru. „Projekt ten jest podobnym eksperymentem formalny. Celem było stworzenie obiektu charakterystycznego oraz, mimo zdecydowanej, dynamicznej i nawiązującej do idei brutalizmu formy, wpisującego się w zastany kontekst miejsca” – komentuje autor projektu. Strefa mieszkalna jest zawszona nad ziemią i prowadzą do niej zwodzone schody.