MENUMENU

Luksusowe condo-apartamenty w nadmorskich kurortach sposobem na biznes

Ilość nieruchomości z segmentu hotelowego na świecie jak i w Polsce stale rośnie. Wzrost ten dostrzec można zwłaszcza w miejscowościach nadmorskich i w górskich, ale najwięcej inwestycji tutaj powstaje typu condo.

Condo-apartamenty z powodzeniem wpasowały się w polski rynek nieruchomości. Są hybrydą pokoju hotelowego skierowanego do turystów poszukujących noclegu, oraz formą inwestycji, dającą możliwość uzyskania stałego źródła przychodu dla właściciela-inwestora.

przestronny, słoneczny salon w ekskluzywnym apartamencie do sprzedaży Hiszpania (Fuengirola, Malaga, Costa del Sol)

Apartamenty  typu condo są pokojami hotelowymi na wynajem, znajdującymi się często w bardzo prestiżowych i nowoczesnych inwestycjach hotelowych. Deweloper, który odpowiada za budowę hotelu, daje zewnętrznym inwestorom możliwość zakupienia pojedynczych pokoi hotelowych, z wynajmu których inwestor ów może czerpać długoletnie zyski. Szacuje się, że jeden condo-apartament daje przychód w skali roku na poziomie około 6-7 procent.

Czy warunki zakupu condo-apartamentu są takie same dla wszystkich inwestycji?

Nie – różnią się one w zależności od tego, z jaką propozycją wychodzi deweloper oraz jakie oczekiwania ma kupujący. Niemniej jednak w standard wpisało się, że condo-apartament na sprzedaż jest po części prywatnym pokojem hotelowym, a po części oddawany jest pod wynajem. Właściciel condo-apartamentu ustala terminy, w których jego apartament na wynajem ma służyć wyłącznie jego prywatnym celom. Oznacza to, że w okresie tym turyści nie mają możliwości wynajęcia apartamentu. W pozostałych okresach pokój hotelowy przekształca się w typowy apartament do wynajęcia i jest do dyspozycji gości.

Zalety inwestycji w condo-apartamenty

Tego typu inwestycje mają dużo zalet – inwestor może korzystać z takiego apartamentu jak ze zwykłego hotelu, na własny użytek, oraz może czerpać zyski finansowe z jego wynajmu. Atutem są także usługi dodatkowe, oferowane przez hotel. Właściciel condo-apartamentu może np. zlecić hotelowi, aby jego obsługa dbała o porządek w apartamencie. Ponadto może przekazać terminarz wynajmu apartamentu w ręce recepcji hotelu, aby ta za niego dokonywała wszelkich rezerwacji.

Przegląd wybranych inwestycji w condo-hotele

W przypadku miejscowości nadmorskich i turystycznych można mówić o prawdziwym rozkwicie inwestycji typu condo. Osada Morska Resort & SPA to inwestycja hotelowa wpisująca się idealnie w system condo. Hotel powstaje w pierwszej linii zabudowy od Morza, zaledwie 3 km od Portu w Kołobrzegu. Inwestycja powstaje w standardzie 4 gwiazdek. Do dyspozycji gości będą 163 apartamenty, rozlokowane w 6 budynkach. Wszystkie te budynki połączone będą ze sobą za pomocą szklanego łącznika.
Hotel oferuje pokoje hotelowe o powierzchni od 18,5 m2 w przypadku apartamentów jednopokojowych oraz od 30 m2 w przypadku apartamentów dwupokojowych. Do każdego apartamentu przynależeć będzie ogródek, balkon lub taras oraz indywidualne miejsce parkingowe. Goście będą mogli skorzystać z wewnętrznego i zewnętrznego basenu, jacuzzi, strefy Wellness & SPA, restauracji oraz Sali zabaw dla dzieci. Deweloper zakłada przychód z condo-apartamentu na poziomie nawet 8 procent w skali roku. Umowa najmu podpisywana jest na okres 10 lat z możliwością przedłużenia o kolejnych 10 lat.

Innym przykładem condo-hotelu jest Solny Resort**** w Kołobrzegu. Ten nowoczesny, 4-gwiazdkowy hotel położony jest w Uzdrowiskowej Strefie A. W ofercie znajduje się 150 w pełni urządzonych i wyposażonych apartamentów. Ciekawostką są dostępne tutaj dwupoziomowe apartamenty z prywatnymi tarasami. Hotel oferuje ponadto kryty basen oraz nowoczesne, dwupoziomowe sale konferencyjne. Solny Resort**** stanowi integralną część obecnego Hotelu Solny, który dysponuje parkingiem, basenem zewnętrznym, strefą Wellness i SPA, sauną, restauracją oraz lobby barem. Dzięki tak bogatemu wyposażeniu jest to więc doskonałe miejsce do prywatnego wypoczynku a także na spotkania biznesowe.

Takie rozwiązanie sprawia, że inwestycja przyciągać będzie różnorodnych gości, a także stanowić będzie część istniejącego już hotelu, który cieszy się w Kołobrzegu dużą popularnością, Solny Resort**** wydaje się być również dobrym miejscem na inwestycję kapitału.

Condo-hotele uważane są jeszcze za nowość na polskim rynku. Z roku na rok zdobywają jednak coraz większą rzeszę zwolenników. Wielu inwestorów decyduje się na zakup bądź długoletni wynajem condo-apartamentów. Atrakcyjna lokalizacja, bogata oferta oraz z pewnością przyciągną turystów. Inwestorzy, którzy zdecydują się nabyć condo-apartament, mogą wiec liczyć na zysk finansowy z ich pobytu, przy czym zysk ten napędza się sam, przy znikomym nakładzie czasu inwestora.

 

Paulina Michniak
Dział Analiz WGN

 

 

 

Luksusowe condo-apartamenty w nadmorskich kurortach sposobem na biznes