MENUMENU

Kupujesz, remontujesz, aranżujesz i zarabiasz na inwestycji

Pojęcie „house flipping” nie jest powszechnie stosowane, stąd nie każdy nie kojarzy. Niemniej zajęcie to przyciąga coraz większa liczbę inwestorów, poszukujących w miarę bezpiecznej lokaty kapitału, obiecującej duże zyski.

Rynek nieruchomości mieszkaniowych w naszym kraju jest bardzo różnorodny. Zarówno w dużych miastach jak i mniejszych miejscowościach z łatwością można wyszukać wiele ofert sprzedaż mieszkań z rynku wtórnego oraz mieszkań z rynku pierwotnego.
Polacy z coraz większą chęcią przeglądają oferty wykończonych, bardziej luksusowych mieszkań. Mieszkania do remontu już nie dla każdego są atrakcyjne, gdyż wymagają dużego nakładu czasu, pracy i dodatkowych pieniędzy, których potrzebną ilość ciężko wykalkulować.

Kupienie gotowego mieszkania to dla takich osób znacznie atrakcyjniejsza opcja. Im wyższy standard będzie takie mieszkanie posiadało, tym więcej potencjalny kupujący będzie musiał za nie zapłacić.

House flipping – sposób na pomnożenie kapitału

House flipping w naszym kraju jest już bardzo popularny i z roku na rok popularność ta regularnie rośnie. Za pojęciem house flipping kryje się nic innego, jak zarabianie na odnowionych nieruchomościach. Opisując krótko, inwestor kupuje mieszkanie do remontu lub mieszkanie o niskim standardzie wykończenia. Bardzo często powodem takiego zakupu jest zarówno niska cena nieruchomości, jak i jej atrakcyjna lokalizacja. Inwestor remontuje takie mieszkanie, w razie potrzeby dokonuje zmian rozkładu pomieszczeń, wykańcza wnętrza. Krótko mówiąc – nadaje mieszkaniu nowoczesnego ducha. Częstym zabiegiem jest rezygnacja np. z osobnej, ciasnej kuchni i wyburzenie ścianki działowej, aby w efekcie uzyskać duży salon z aneksem kuchennym i strefą jadalnianą. Taki rozkład jest obecnie bardzo popularny i pożądany.

Inwestor, nazywany też często flipperem, kupuje tanie mieszkanie, wykańcza je lub remontuje, po czym odsprzedaje z zyskiem. Czy taka inwestycja jest jednak opłacalna? Czy zysk z takiej inwestycji jest duży?

House flipping – ile można zarobić?

W rzeczy samej, house flipping może okazać się bardzo korzystną inwestycją. Zasadniczo niesie ona ze sobą umiarkowane ryzyko. W sytuacji, gdyby odnowione mieszkanie długo nie mogło znaleźć kupca, który byłby skłonny zapłacić tyle, ile oczekuje inwestor, w dalszym ciągu pozostaje on właścicielem mieszkania. W tym kontekście inwestor taki nic nie traci. Może w tym mieszkaniu mieszkać, chwilowo zakwaterować w nim bliskich lub przeznaczyć na tymczasowy wynajem. Możliwości jest sporo.
Wielu ekspertów rynku nieruchomości wskazuje jednak, że zakup i odsprzedanie mieszkania może się bardzo opłacić i inwestycja ma szansę zwrócić się z dużą nawiązką.
Szacuje się, że house flipping może przynieść nawet około 20-procentowy zysk. Wszystko zależy tak naprawdę od tego, w jakiej cenie inwestor kupi mieszkanie, za ile je wyremontuje i sprzeda. Ważnym czynnikiem jest także obecność oferty sprzedaży na rynku, ponieważ od końcowego zysku powinno się odjąć wszelkie opłaty związane z utrzymaniem mieszkania wystawionego do sprzedania.

Odnowione mieszkanie lepsze od mieszkania do remontu?

Dlaczego osoby poszukujące dla siebie mieszkania same nie chcą podjąć się remontu? W końcu zakup mieszkania do remontu i samodzielne wykończenie przynosi nie tylko oszczędności finansowe, ale także stwarza możliwość aranżacji w pełni pod własny gust. Okazuje się bowiem, że wiele osób nie ma na to czasu, lub wręcz nie chce zajmować się samodzielną aranżacją. Wolą oni zapłacić więcej za gotowy produkt.

Flipperów przybywa z roku na rok

House flipping cieszy się dużą popularnością nie tylko w dużych miastach, ale także w mniejszych miejscowościach, gdzie konkurencja nie jest jeszcze tak duża. Jest to również dowodem, że Polacy rzeczywiście poszukują mieszkań w lepszym standardzie, nawet kosztem wyższej ceny. Istotna jest przy tym także wspomniana na wstępie lokalizacja mieszkania. Flipperów regularnie przybywa co może wskazywać, że rzeczywiście jest to inwestycja godna uwagi i przynosząca duży zwrot z inwestycji.

 

Magdalena Paluch
Redaktor naczelna Komercja24.pl

Kupujesz, remontujesz, aranżujesz i zarabiasz na inwestycji