Ekskluzywne wille – sprawdzamy ile za taki luksus?

3/5 - (3 votes)

Ekskluzywna posiadłość w dzielnicy willowej dużego miasta? A może willa nad brzegiem Bałtyku, albo mazurskich jezior? Za naprawdę luksusowe domy jednorodzinne w takich lokalizacjach trzeba płacić nawet po kilkanaście tysięcy złotych za metr kwadratowy. Mowa oczywiście o wysokim standardzie, adekwatnym dla nieruchomości segmentu premium.

Co w praktyce oznacza wysoki standard? Przede wszystkim dom musi być duży. Obecnie w polskich warunkach tryumfy święcą stosunkowo małe domy jednorodzinne – 100 – 130 mkw. Jeszcze kilkanaście lat temu dominowały znacznie większe metraże, a popularne były tzw. domy wielopokoleniowe, czyli takie gdzie pod jednym dachem mieszkało kilka generacji. Były to domy kilkupiętrowe, często na każdej kondygnacji wyposażone w łazienkę, kuchnię/aneks kuchenny itp.

Choć obecnie tak się buduje znacznie rzadziej, ekskluzywna posiadłość musi mieć odpowiednio duży metraż. W grę wchodzi przynajmniej 200 metrów kwadratowych. Standardem w rozplanowaniu przestrzeni takich nieruchomości są duży hall, otwarty na jeszcze większy salon z wyjściem na taras i kuchnię. Nieruchomość powinny cechować duże przeszklenia, które zwiększają wrażenie przestronności, oraz wyższe sufity, które również wywołują ten sam efekt. Z kolei na schodach i przejściach – sufity powinny być obniżone.

Oczywiście ekskluzywne posiadłości wyróżnia też energooszczędność obiektu, izolacja termiczna, oraz ochrona przed hałasem z zewnątrz, maksymalne wykorzystanie światła naturalnego, dobre umiejscowienie względem stron świata, lokalizacja w dużym i atrakcyjnym ogrodzie.

Jeśli chodzi o standard wykończenia – ekskluzywna willa powinna się wyróżniać niebanalną architekturą, użyciem materiałów naturalnych wysokiej klasy – np. dobrego gatunkowo drewna, kamienia itp. oraz aranżacją powierzchni dodatkowych – części rekreacyjnej, na którą mogą się składać: sauna, basen, SPA, siłownia itp., części poświęconej na pracę typu – gabinet, salonik multimedialny – z kinem domowym itp.

Ekskluzywne wille cechują bardzo dobre lokalizacje: w dzielnicach willowych dużych miast, w zielonych enklawach, blisko przyrody, w atrakcyjnych turystycznie miejscowościach – w szczególności nad wybrzeżem bałtyckim, na Mazurach i w wiodących kurortach zimowych. Ceny tak położonych nieruchomości są znacznie podwyższone w stosunku do zwykłego budownictwa jednorodzinnego. Obecnie średnie ofertowe ceny metra kw. powierzchni domu kształtują się w przedziale 3200 – 3700 zł/ mkw., tymczasem najbardziej luksusowe wille mogą kosztować nawet blisko 20 tys. zł od metra. We Wrocławiu willa na Zalesiu o powierzchni prawie 300 m2 ma cenę bliską 2 mln zł. Mowa o nieruchomości w bardzo wysokim standardzie.

Jeśli ktoś od gwaru dużego miasta woli bardzo dobrą lokalizację nad Bałtykiem, za ponad 300- metrową posiadłość w Krynicy Morskiej będzie musiał zapłacić prawie 2 mln zł. W tym przypadku metr kwadratowy kosztuje ponad 5 tys. zł. Podobne ceny za luksusowe obiekty napotkamy w topowych lokalizacjach górskich. W Szklarskiej Porębie za za zabytkową drewnianą posiadłość z początku XX wieku o powierzchni ponad 200 mkw. trzeba zapłacić blisko 2,5 mln zł. Stawka za metr wynosi ponad 9 tys. zł. Mazury to coraz częściej wybierana lokalizacja dla dbających o spokój i kontakt z naturą. Przykładowo drewniana willa z sauną w idyllicznej okolicy to koszt prawie 1 mln zł, cena metra to ponad 6 tys. zł.