Za najbardziej właściwą definicję apartamentu, można przyjąć: luksusowe, duże mieszkanie w najlepszej, prestiżowej lokalizacji dla danego miasta czy miejscowości, zapewniające pełny komfort, bezpieczeństwo i wygodę mieszkania. I bardzo ważne – o czym zapominają niektórzy – piękny widok z okna to jeden z podstawowych elementów luksusu w apartamencie; dlatego za lokalizację na najwyższych kondygnacjach mieszkalnych wieżowców płaci się dodatkowo.
Apartamentem może być mieszkanie w odrestaurowanej zabytkowej kamienicy czy też w małym, nowoczesnym kondominium, albo w kilkudziesięciopiętrowej wieży mieszkalnej, jak np. Złoty Żagiel w Warszawie, Sea Towers w Gdyni czy Sky Tower we Wrocławiu. Ważne, aby spełniało podstawowe wymogi, jak: bardzo dobra lokalizacja, wysoki standard wykończenia i technicznego wyposażenia, oraz bogaty program usług dodatkowych, w tym sportowo – rekreacyjnych, zapewniający komfort zamieszkiwania. Można powiedzieć, że apartament ma się opiekować swoim właścicielem, a nie odwrotnie.
Rynek apartamentów w Polsce rozwinął się pod koniec lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku, początkowo tylko w Warszawie. Kolejne miasta, w których zaczęto budować apartamenty to: Kraków, Wrocław, Gdynia oraz znane kurorty, jak Sopot, Jurata, Międzyzdroje, Zakopane, Wisła. Jak widać, są to miejsca z jakichś względów atrakcyjne do zamieszkania – duże metropolie tętniące życiem, ośrodki biznesu, zwłaszcza międzynarodowego, modne kurorty. Rozwój rynku przyhamował międzynarodowy kryzys finansowy – wiele planowanych na lata 2008 – 2009 dużych inwestycji zostało wstrzymanych lub przeprojektowanych do niższego standardu. W bieżącym roku możemy jednak mówić o powrocie koniunktury, przerwane budowy znowu ruszyły.
Rynek apartamentowy nie nastawia się na masowego odbiorcę, jest skierowany w stronę bardziej zamożnej części społeczeństwa. Liczną grupę klientów tego rynku stanowią menadżerowie dużych firm i korporacji międzynarodowych, lokujących w Polsce swoje przedstawicielstwa.
Jak w każdej dziedzinie życia, również na rynku apartamentowym pojawiają się nowe mody.
Jak już wspomniałem, jednym z podstawowych atrybutów apartamentu jest prestiżowa lokalizacja. Wiadomo jednak, że obszary tych prestiżowych lokalizacji w każdym mieście są ograniczone. Pomysłowi deweloperzy wprowadzają więc nowe mody. Na przykład apartamenty o charakterze loftów – tu szerokie pole do popisu mają miasta z zabudową poprzemysłową w ścisłym centrum, jak Łódź – przykładem są lofty w dawnej fabryce Scheiblera; Poznań ma City Park w zabytkowych koszarach ułanów, w dzielnicy Grunwald. We Wrocławiu powstają Lofty Platinum w dawnych, przedwojennych zakładach winiarskich przy ul. Inowrocławskiej na Starym Mieście, niedaleko Rynku.
A jeśli w atrakcyjnej lokalizacji nie ma budynków pofabrycznych – to trzeba je stworzyć! Na przykład w Warszawie przy ul. Woronicza powstaje kompleks mieszkalny o charakterze softloftów, czyli nowo budowany obiekt, naśladujący surową stylistykę wnętrz poindustrialnych. Według informacji dewelopera, mają tam być też mieszkania w standardzie apartamentów.
Około 4 lata temu pojawiła się inna, nowa na polskim rynku, tendencja – budowanie małych podmiejskich osiedli luksusowych, apartamentowych domów w kompleksie z polem golfowym. Przykłady: Valley Golf Village pod Krakowem – tu dodatkową atrakcją jest klub jeździecki, Toya Golf pod Wrocławiem, czy Mazury Residence koło Giżycka, gdzie oferuje się mieszkańcom własną przystań jachtową oraz prywatne lotnisko dla awionetek i śmigłowców.
Czy opłaca się inwestować w drogie nieruchomości? To zależy od kwoty, jaką dysponujemy. Mieszkania apartamentowe, jako drogie, należą do nieruchomości o wydłużonym czasie kapitalizacji. Jednak spadek popytu w ostatnich dwóch latach, wymusił obniżkę cen ofertowych średnio o 18%. Jest więc dobry czas na tego typu inwestycje. Można zdywersyfikować swoje inwestycje poprzez zakup nieruchomości luksusowej oraz np. nabycie 1- lub 2-pokojowego mieszkania, w popularnym standardzie albo do remontu, w dobrej lokalizacji, z przeznaczeniem na wynajem. Podaż mieszkań na rynku jest wciąż duża, a ceny jeszcze umiarkowane po spadkach w ubiegłych dwóch latach. Biorąc pod uwagę ogólną koniunkturę gospodarczą, Polska jest bezpiecznym krajem do inwestowania. Przed podjęciem ostatecznej decyzji warto jednak zasięgnąć opinii profesjonalnego doradcy rynku.
źródło: Property Journal Polska Giełda Nieruchomości 8-9/10